Energeticky nejsilnější místo jižních Čech je Boží kámen u Tažovic na Strakonicku
Žulová skalka Boží kámen svým název láká k návštěvě především hledače mystiky a tajemna. Výlet k ní ale uspokojí i ty, kdo si chtějí jen užít nádheru šumavského předhůří. Najdete ji asi deset kilometrů od Strakonic směrem na západ. K nalezení je poměrně snadno, v turistických mapách je označena, a nejpohodlněji se k ní dostanete od silnice mezi Kraselovem a Tažovicemi.
V místě, kde silnice začne prudce klesat k Tažovicím, odbočuje doprava polní cesta k samotám Dřetiny. Není značená ukazatelem, pouze dvěma červenými patníky. Odbočíte na ní a po zhruba 200 metrech narazíte na ukazatel vedoucí k Božímu kameni. U něj se dá zaparkovat a dál už můžete pokračovat pěšky, případně lze ještě dvě stě metrů popojet k dalšímu ukazateli. Pak už ale musíte definitivně po svých.
Samotná žulová skalka Boží kámen není nikterak vysoká. Nabízí ale bezpočet možností relativně bezpečného šplhání a skákání, což ocení především děti. Z geologického hlediska se jedná o skalní útvar mrazový srub, kdy se žula klimatickým působením rozpadá na jednotlivé hranaté bloky.
Skála je také oblíbeným cílem vyznavačů ezoteriky. Podle nich můžete na nejošlapanějším vrcholovém kameni pocítit za příznivé konstelace proudění vesmírné energie.
Při výletu na Boží kámen je ideální vydat se k útvaru po svých, po turistické stezce. Ta je značena žlutým kruhem s červeným písmenem T. Na sedm kilometrů dlouhé okružní trase s výchozím i cílovým místem v Tažovicích je umístěno pět zastavení s popisem a mapkou.
Turista se díky nim seznámí i s několika památnými stromy, unikátním tažovickým mostkem se sochou sv. Jana Nepomuckého či si bude moct zpovzdálí prohlédnout tažovický zámek, který je veřejnosti nepřístupný. Vycházkový okruh je nenáročný, místy však cesta poněkud zarůstá vegetací, a tak se pro výlet doporučují raději dlouhé kalhoty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ekonomika se vrátila na předkrizovou úroveň. Máme na víc, ale záleží na Německu, míní náměstek Holub
-
Jako když se postaví pomník. Někdo si zvykne, někdo ne, říká k nové slovenské hymně hudebník
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Fico pohrozil Kyjevu zastavením dodávek elektřiny. Ukrajinský energetický expert to považuje za směšné