Feta z ovčího, balkán z kravského mléka. Jak ho připravit doma, radí Babské rady

18. srpen 2023

Jaký je rozdíl mezi fetou a balkánským sýrem? Oba se s oblibou používají do salátů, ale můžete je zkusit přimíchat i k pečeným bramborám nebo zelenině z grilu.

Rozdíl tkví v druhu mléka. Pasterizované kravské mléko je základ balkánského sýru. To tučnější řecká feta nezapře kozí a ovčí mléko.

Balkánský sýr si můžete jednoduše vyrobit i doma: připravte si 1 litr plnotučného mléka, 25 ml šťávy z citronu a 30 g soli. Do mléka zahřátého téměř na bod varu vmícháte citronovou šťávu a necháte 60 minut odstát v hrnci s pokličkou. Poté stačí přecedit přes plátýnko a v něm nechat bílou hmotu odkapat. Přidat můžete nejen sůl, ale i bylinky nebo pikantní chilli papričky.

Odkapanou syrovátku si ponechte, bude se hodit! Sýr k ní přidáte, až bude odležený přes noc, dobré je přidat i trochu soli. Hmotu i se syrovátkou vložte do krabiček s víčkem a před konzumací nechte 2 dny uležet v lednici.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.