Herec a dabér Zbyšek Pantůček: Chipmunky jsme museli dělat stejnou technikou jako v 50. letech

21. červen 2021

Jeho hlas dobře znáte hlavně z televize. Herec Zbyšek Pantůček patří k předním českým dabérům a mezi jeho dabingové zlato rozhodně patří britská hvězda Colin Firth. Daboval ale taky Chipmunky.

Narodil se v Plzni, vystudoval hereckou konzervatoř a poté nastoupil na vojenskou základní službu. Dostal se do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. „To byla druhá konzervatoř. Nastupovali jsme s Martinem Zounarem a z brány vycházel Geňa (Richard Genzer). Zašli jsme na kafe, ale na odpolední nástup jsme se dostavili v zajímavém stavu, to si asi umíte představit. Odvezli nás do Kroměříže a ten přijímač byla ale fakt drsná vojna,“ vzpomíná.

Pak zakotvil u vojenského big bandu, dělal moderátora a také zpíval. Jezdili po kasárnách a toto období považuje za obrovskou školu. Hodně se mu líbilo moderovat balet. „Tam byly tak nádherný ženský!“

Colin Firth je moje zlato

Dabuje už skoro 30 let, má za sebou stovky nadabovaných rolí a přiznává, že ne vždy svůj vlastní hlas pozná. „Obecně mám problém poznat po hlase dámy. Kolegy docela poznám.“ Technické novinky do dabingu až tak nepronikly. „Technicky jinak se dělá pouze to, že se věta, která je delší než originál, umí posunout tak, aby líp seděla. Když jsme točili Chipmunky, tak ve smlouvě dokonce bylo, že se to musí udělat stejně jako v 50. letech, aby byla zachovaná technika, která byla licencovaná.“

Nejtěžší jsou dabingy, když jede několik zvuků přes sebe. „Když tam nejsou postsynchrony, tak to musíte odchytat.“ A koho moc rád dabuje? „Moje zlato je Colin Firth,“ odpovídá jednoznačně.

Posílám lidi do Plzně

Po svých zkušenosti se obloukem zase vrátil do Plzně díky nabídce na muzikál Něco shnilého, který režíruje Lumír Olšovský. „Je to taková montypythonská věc. Je to o tom, že v 16. století bratranec Nostradama předpoví, že nejlepším počinem do budoucna bude muzikál, že se bude zpívat, tančit mluvit a budou tam ženy, což v té době bylo nepředstavitelné.“

Velmi si váží také toho, že ho Lumír Olšovský oslovil napřímo a nemusel na konkurz. Jeho přístup označuje za laskavý a pochvaluje si, jak umí hercům věci skvěle vysvětlit. „Představení je vtipný a kolegové tam předvádí úžasné věci. Posílám lidi do Plzně, ať se přijedou přesvědčit.“

Plzeň si ho přitáhla zpátky po 39 letech i na nastudování dalších dvou her, které tam hraje: Dva nahatý chlapi nebo Osm eur na hodinu, kde se opět potkává například i s Martinem Zounarem.

Co si pochvaluje na namlouvání reklam? Jakou životní radu mu udělila režisérka Olga Walló? Má rád Karla Plíhala a pár jeho pikantních veršíků si s Xaverem přeříkali, poslechněte si v rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.