Interiér nenápadného kostela v Budějovicích hraje všemi odstíny barev
Je to nenápadná stavba v řadě dalších domů lemujících jednu stranu Žižkovy ulice poblíž historického centra Českých Budějovic. Nevyniká ani barvou, ani výškou, dokonce ani vchod se neliší od ostatních obvyklých vchodů do městských budov z přelomu 19. a 20. století. O to víc návštěvníka, který do něj zavítá, ohromí jeho vnitřek.
Kostel Panny Marie Růžencové byl postaven v letech 1899 až 1900 podle plánů českobudějovického stavitele Jakuba Stabernaka pro potřeby nově vzniklé řeholní Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti, zvané petrini. Její zakladatel Václav Petr pocházel také z Českých Budějovic a kostel se měl spolu s přilehlým klášterem stát základnou celého církevního uskupení. Slibný rozvoj řeholního řádu petrinů zastavila ale perzekuce v padesátých letech a v současnosti má celý řád jen devět členů, z toho dva obývají českobudějovický klášter.
Interiér klášterního kostela patří mezi nejvýznamnější české ukázky beuronské umělecké školy, pojmenované podle benediktinského opatství v bádensko-württenberském Beuronu. K jihozápadu orientovaná jednolodní stavba má čtvercový chór a půlkruhovou apsidu s přiléhající čtvercovou kaplí.
V dolní části obvodových chrámových stěn je 14 dřevořezeb křížové cesty, nad nimi je vymalován pás 15 obrazů ze života Panny Marie - takzvaných 15 růžencových tajemství. Čelní stěnu zdobí výjevy ze Starého zákona, kněžiště pak výmalba inspirovaná výzdobou byzantských kostelů. Zadní stěnu u varhan pokrývají malby palem.
Figurální řezbářské práce prováděli v kostele truhláři, kterým pomáhali novicové nebo bratři, zvony vznikly v českobudějovické Pernerově dílně, okna s obrazy apoštolů pochází ze sklárny v Lenoře. Kamenické prvky výzdoby pocházejí vesměs z kamenických dílen v Hořicích.
Kostel Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích je přes den otevřený a je možné se do něj podívat. V případě zájmu si skupiny mohou předem domluvit komentovanou prohlídku v přilehlém klášteře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident vloni udělil pro boj na Ukrajině 40 povolení, 74 žádostí zamítl. Mezi uchazeči byly tři ženy
-
Ficova ‚suverénní politika všech stran‘? Nahrává Putinovi a na Západě už není vnímán jako spojenec
-
Dramatické dopady změn klimatu uvidíme v polovině století, pokud něco neuděláme, říká meteorolog Žák
-
Slovenská média hledala, kde se nachází Fico. Zřejmě se drží v ústraní v luxusním hotelu ve Vietnamu