Ivanské jezero u Rychnova nad Kněžnou hlídá mýtický poustevník Ivan
Když si obyvatelé Rychnova nad Kněžnou na Královéhradecku chtějí udělat hezký výlet, většina z nich se vydá zhruba tři kilometry za město k Ivanskému jezeru. Oblíbeným turistickým cílem je toto místo už od dob největší slávy místních lázní, a to je už dobrých dvě stě let. Tou dobou tu ovšem vodní plocha ještě nebyla a lidé sem chodívali za léčivými prameny a odpočinkem v přírodě.
Teprve na počátku 20. století se nad loukou zvanou Kristiánka postavila hráz a místo mezi skalami vyplnila voda. Už tak oblíbené místo získalo díky tomu ještě na atraktivitě, a tak se zanedlouho na jezeře objevily půjčovny loděk, altány a vyhlídky a přilehlý les Včelný byl plný turistů.
Místo zvané Studánka bylo oblíbené už počátkem 19. století, kdy zdejší malé lázně zažívaly největší boom. Za kaplí Jana Nepomuckého vyvěral jeden z léčivých pramenů, v okolním lese jsou ještě další tři. K původním lázním, což byla jen budova se dvěma vanami a zařízením na ohřev vody, byla později přistavěna hospoda, kde se prý dodnes skvěle vaří.
Voda z místních pramenů je údajně mírně radioaktivní, což z ní dělá vodu léčivou. Lázně byly ovšem vedeny především jako klimatické. Lázeňští hosté se tu tedy zotavovali především díky klidnému prostředí, krásné okolní přírodě a onomu dobrému jídlu.
Pramen dal vzniknout nejprve dřevěné kapli, později přestavěné na kapli barokní, nesoucí jméno svatého Jana Nepomuckého. Dnes jsou lázně přestavěny a z původního areálu zde zůstala jen hrázděná budova, tzv. „nová vila“. Od lázní je to k hrázi Ivanského jezera jen pár minut lesem.
Přehrada byla postavena především pro zatraktivnění už tak oblíbeného místa a chodilo se sem i sportovat. V létě se tu jezdilo na loďkách, v zimě se na zamrzlém jezeře zase bruslilo.
Přibližně pět minut chůze podél potoka Javornice s křišťálově čistou vodou, ve které údajně žijí i pstruzi, dojdete ke skále, na níž stojí další altánek s vyhlídkou. U ní je malá poustevna se sochou Ivana. Poustevník Ivan je ale nejspíš smyšlený, o žádném skutečném historické prameny nemluví.
„Poustevna“ je ve skutečnosti zasypaná štola, ve které se kdysi těžila železná ruda. Altánů a vyhlídek je kolem jezera i lázní Studánka několik, leckteré z nich mívaly i názvy po významných osobnostech, najdete tu například Kollárovu vyhlídku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před revolucí jsem jezdil golfem Václava Havla. Sledovali mě, mysleli, že je to on, vzpomíná Svěrák
-
ONLINE: Protestní pochod skončil u Úřadu vlády. Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost
-
U Národního muzea v Praze se setkaly stovky odpůrců vlády a podpory pro Ukrajinu
-
Současná elita používá stejné metody jako komunisté před rokem 1989, řekl Babiš k výročí 17. listopadu