Jak na přesolenou polévku a jak poznáte dobrou kávu?
V kuchyni se občas něco pokazí, ale často se dá takový pokrm docela dobře zachránit. A stačí k tomu suroviny, které jistě máte doma.
Praktická hospodyňka dávala svým čtenářkám mnoho užitečných rad. Mám pro vás několik z nich:
- Přesolenou polévku zbavíme slané chuti, když do ní přidáme trochu cukru a vaříme ji o něco déle než obvykle. Stejně působí na přebytečnou sůl také stříbrná lžička, kterou vyváříme v pokrmu alespoň čtvrt hodiny.
- Nepříjemně nasládlou chuť starších brambor odstraníme, když je před vařením hodinu namáčíme ve studené vodě.
- Rybu bez námahy zbavíme šupin, když ji budeme minutu máčet ve vařící vodě.
- Dobrou jakost kávy poznáme, když udeříme upraženým zrnkem o desku stolu. Správně upražené povyskočí, špatně upražené nejen nebude skákat, ale ještě se rozlomí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.