Jak pečovat o vlasy podle našich babiček
První šampon byl na trh uveden v roce 1906 a ještě dlouho nebyl obyčejným ženám dostupný. K mytí proto ženy používaly jádrové mýdlo. A dlouho si musely poradit také bez tužidel, kondicionérů a barev.
Proto, když chtěly, aby účes držel, jako tužidlo používaly cukrovou vodu nebo pivo. Pokud jste to někdy vyzkoušely, samy víte, že to skutečně funguje.
Stejně je na tom kondicionér v podobě vaječného žloutku. Stačí ho rozmíchat s kapkou oleje, nechat pár minut působit a opláchnout. Vlasy budou lesklé a hebké.
A co barvení za dob našich babiček? Vlasy se buď zesvětlovaly odvarem z heřmánku, nebo ztmavovaly vývarem z ořechového listí. Ženy si zkrátka uměly poradit i bez chemie, protože se stejně jako ty dnešní chtěly líbit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.