Jak připravit báječnou rybu, křupavý bramborák nebo nadýchanou bramborovou kaši? Není to vůbec těžké
Dobré rady do kuchyně, které vyzkoušely už naše babičky a prababičky.
Čerstvá ryba se pozná podle jasných očí. Ryby solíme půl hodiny před pečením, aby se nerozpadly. Šupiny z ryby snadno oškrábeme, ponoříme-li ji na okamžik do vroucí vody. Mořské ryby před pečením pokapeme citronem a vložíme do kyselého mléka, pak nebudou páchnout rybinou. Při smažení ryb přidejte do oleje trošku citronu, nebo postavte vedle sporáku misku s octem. Zápach zmizí.
Bramborák bude krásně křupat, přidáme-li do těsta tvaroh.
Placky bramborové budou jemnější, nastrouháme-li do těsta jablko.
Bramborová kaše bude nadýchaná přidáním ušlehaného bílku.
Ovoce udrží se dlouho čerstvé, proložíme-li ho kopřivami nebo kapradím.
Jablka nastrouhaná do štrůdlu nezhnědnou, pokapeme-li je citronem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.