Jak se fotilo před 100 lety? Techniku předvádí historický fotoateliér v Krumlově
Prohlídka muzea Fotoateliér Seidl může být nečekaným a příjemným zážitkem. Rodinný domek z roku 1905 v českokrumlovské Linecké ulici působí mile a domácky. Hned u vchodu má návštěvník pocit, že by se měl přezout do trepek, aby majiteli nenašlapal.
Procházka po domě se secesními vzory na zdech, nakouknutí do ložnice s pečlivě ustlanou manželskou postelí nebo prohlídka proskleného ateliéru se zařízením z počátku 20. století vnímavého turistu rázem přenese do jiného světa. Světa, kdy se chodilo pěšky, dopis se musel odnést na poštu a práce fotografa vyžadovala zvládnutí zdlouhavých chemických postupů vyvolávání a ustalování.
Zakladatel ateliéru Josef Seidl pocházel ze severních Čech a do jihočeského Krumlova přišel za prací, když předtím procestoval velkou část Evropy. V roce 1886 začal pracovat v krumlovském fotoateliéru Gottharda Zimmera. Ten krátce předtím spáchal sebevraždu a podnik po něm vedla vdova. Podnikavý Josef Seidl se stal záhy vedoucím dílny, kterou posléze odkoupil.
Josef Seidl zemřel v roce 1935 a svému synovi Františkovi zanechal prosperující fotografický ateliér s 11 zaměstnanci. Ovšem přišla druhá světová válka, František Seidl byl vyslýchán gestapem, načas uvězněn v rakouském Linci a poslán na nucené práce. Vyhnul se tak alespoň službě v německé armádě, do které narukovali jeho bratři.
Po válce byli Seidlovi blízcí odsunuti, on sám zůstal v Českém Krumlově. V roce 1949 mu však byl ateliér znárodněn a Franišek Seidl se stal fotografem ve službách komunálního podniku. Štěstím bylo, že se nemusel vystěhovat z vilky, kde sídlila rodinná firma. A tak se ateliér, který zůstal po dobu komunismu zavřený, zachoval do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě.
František Seidl zemřel v roce 1997 a na počátku 21. století odkoupila vilku od jeho dědiců městská společnost Českokrumlovský rozvojový fond, která ji přebudovala na unikátní muzeum.
Muzeum Fotoateliér Seidl má otevřeno celoročně a kromě prohlídky obytných a provozních prostor nabízí i možnost nechat se vyfotografovat v ateliéru s kulisami z počátku 20. století, nebo si vlastnoručně vyzkoušet některé tradiční postupy při vyvolávání fotografií.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident vloni udělil pro boj na Ukrajině 40 povolení, 74 žádostí zamítl. Mezi uchazeči byly tři ženy
-
Ficova ‚suverénní politika všech stran‘? Nahrává Putinovi a na Západě už není vnímán jako spojenec
-
Voják z vybuchlého Cybertrucku zanechal vzkaz. Proti Trumpovi zřejmě nechoval zášť, uvedla FBI
-
Novým šipkařským králem je Littler. V sedmnácti letech se stal nejmladším mistrem světa v historii