Jarní výsadba stromků: Držte se 3 dobrých zásad a staré sadařské moudrosti

20. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Většina stromků hlavních ovocných druhů, vyžaduje spíše slunné stanoviště
0:00
/
0:00

Peckoviny je lepší sázet na jaře a zahrádkář by měl mít představu, do jaké velikosti strom vyroste, aby vybral co nejvhodnější místo. Dalším důležitým faktorem je dostatek světla – obecně ovocné stromy milují slunce, vybíráme tedy nejlépe místo  plně osluněné. Snad jen rybíz a angrešt snesou i částečné zastínění.

A do třetice – důležitá je úroveň spodní vody, měly by dosahovat maximálně do 1,21,4 metru. Stromy totiž koření hluboko a ve vodě jim pak začnou kořeny uhnívat.

Také se nevyplácí sázet stromy do nějaké navážky, ve chvíli, kdy kořeny vypotřebují živiny, kterými jsme jámu zásobili, zůstanou v jalové navážce a opravdu neudělají žádný zázrak.

Technologie výsadby

Vyplácí se vyhloubit  větší jámu a prostor vylepšit kompostem. Stará sadařská moudrost velí ještě obrátit vrstvy – při hloubení jámy rozdělit zeminu na hromádku té vrchní a hromádku spodní. Pak vložit stromek a začít zahazovat tou vrchní zeminou, na povrch naopak dát zeminu z hloubky.

Spustit audio