Jiří Guth-Jarkovský se do českých dějin zapsal jako expert na pravidla etikety, aktivní byl ale i v oblasti sportu

25. říjen 2023

Že muž má ženě při oblékání pomoci do kabátu nebo že vstupuje do veřejné místnosti jako první – to jsou jedny ze základních zásad společenského chování. Za jejich přehledné uspořádání v knize Společenský katechismus vděčíme Jiřímu Guthovi-Jarkovskému, který ji poprvé vydal v roce 1914.

Pokud si ho představujete jako šaramantního elegána, byli byste možná překvapeni. Jiří Guth-Jarkovský, který se narodil v roce 1861 v Heřmanově Městci, byl drobný, plešatý muž s brýlemi a knírkem, který navíc trochu zadrhával. Rozhodně mu to ale nebylo na překážku při tvorbě norem společenského chování.

Po roce 1918 nabídl své služby prvnímu Československému prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi a stal se ceremoniářem na Pražském hradě.

Možná trochu méně se ví o jeho aktivitách v oblasti sportu. Jiří Guth-Jarkovský byl blízkým přítelem Pierra de Coubertina, zakladatele novodobých Olympijských her a také prvním předsedou Českého olympijského výboru. Dokonce usiloval o to, aby se hry plánované na rok 1924 uskutečnily v Praze. Nakonec ale symbolické pětikruží ozdobilo Paříž.

Jiří Guth-Jarkovský se tak do českých dějin zapsal především jako expert na pravidla etikety, z nichž mnohá platí dodnes.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.