K adventnímu času patří vánoční trhy. Iva Hüttnerová dnes poví, co všechno se na nich dříve prodávalo

Jsme stále na začátku adventu. Jeho název pochází z latinského „adventus“, což znamená příchod. Křesťané v něm očekávají příchod Ježíše Krista. Celý advent má být o odříkání a pokání, ale nikdy v historii se to příliš nedařilo.

Například na vánočních trzích se kupovaly odjakživa samé dobroty. Sušené ovoce, medovina, pivo, bonbony a prodávaly se i vykrmené husy nebo voňavé uzené.

A každé dítko chtělo z vánočního trhu odejít s trdelníkem. Tato typická pochoutka z kynutého těsta pochází z Maďarska. Stočené těsto na válci symbolizuje hada a sladká laskomina nechyběla na žádném slavnostním stole.

Vůbec nejžádanější zboží prodávali na trzích lidoví betlémáři. Koupit se daly jednotlivé figurky i celé betlémy. Kdo si prý z trhu neodnesl alespoň jednu postavičku, k tomu chodil Ježíšek až nakonec, a to si přece nikdo nepřál. Vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.