Knihovnice z Osvětimi, zneužívání symbolů holocaustu a cesta k Chrámu v Jeruzalémě

26. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeruzalém
0:00
/
0:00

Šalom alejchem věnuje pozornost nadcházejícímu Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, šokujícím informacím o zneužívání symbolů holocaustu a odkrývání cesty k posvátnému židovskému chrámu v Jeruzalémě.

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (27. ledna) se vztahuje k osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Tehdy bylo zachráněno na 7 tisíc těžce nemocných vězňů, kteří v táboře zůstali.

Osvětim přežila i paní Dita Krausová, která dodnes osobitým vyprávěním a besedami, či prostřednictvím vlastní biografie „Odložený život", vypráví o hrůzné historii dalším generacím. S Ditou Krausovou mluvila Terezie Jirásková.

Čtěte také

Šokující informace o zneužívání symbolů holocaustu přináší ve svém komentáři Leo Pavlát. Týkají se obchodování a jiného zneužívání pro komerční účely – jako třeba trička nebo polštáře s výjevy z vyhlazovacího tábora Osvětim. V závěru konstatuje, že žijeme ve světě, kde jsou téměř smazány hranice oddělující soucit s utrpením od nemravného kšeftu.

Už několik let pracují izraelští archeologové na odkrývání cesty k posvátnému židovskému chrámu v Jeruzalémě. Cesta je dva tisíce let stará a představuje pozoruhodný odkaz předchozích pokolení současníkům. Podrobnosti nabízí Gita Zbavitelová.

V magazínu Šalom alejchem nechybí ani zprávy z židovského světa a hudební ukázky Terezínské hymny a chvalozpěvu na slova středověkého židovského učence ze Španělska, rabína Avrahama Ibn Ezry. 

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová