Knihovnice z Osvětimi, zneužívání symbolů holocaustu a cesta k Chrámu v Jeruzalémě

26. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeruzalém
0:00
/
0:00

Šalom alejchem věnuje pozornost nadcházejícímu Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, šokujícím informacím o zneužívání symbolů holocaustu a odkrývání cesty k posvátnému židovskému chrámu v Jeruzalémě.

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (27. ledna) se vztahuje k osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Tehdy bylo zachráněno na 7 tisíc těžce nemocných vězňů, kteří v táboře zůstali.

Osvětim přežila i paní Dita Krausová, která dodnes osobitým vyprávěním a besedami, či prostřednictvím vlastní biografie „Odložený život", vypráví o hrůzné historii dalším generacím. S Ditou Krausovou mluvila Terezie Jirásková.

Čtěte také

Šokující informace o zneužívání symbolů holocaustu přináší ve svém komentáři Leo Pavlát. Týkají se obchodování a jiného zneužívání pro komerční účely – jako třeba trička nebo polštáře s výjevy z vyhlazovacího tábora Osvětim. V závěru konstatuje, že žijeme ve světě, kde jsou téměř smazány hranice oddělující soucit s utrpením od nemravného kšeftu.

Už několik let pracují izraelští archeologové na odkrývání cesty k posvátnému židovskému chrámu v Jeruzalémě. Cesta je dva tisíce let stará a představuje pozoruhodný odkaz předchozích pokolení současníkům. Podrobnosti nabízí Gita Zbavitelová.

V magazínu Šalom alejchem nechybí ani zprávy z židovského světa a hudební ukázky Terezínské hymny a chvalozpěvu na slova středověkého židovského učence ze Španělska, rabína Avrahama Ibn Ezry. 

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...