Zamyšlení Leo Pavláta: Holocaust ve stínu cynismu a kšeftu

26. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

Ve výroční den osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim v okupovaném Polsku, si svět připomene Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

OSN vyhlásila tento den jako památný roku 2005, Česká republika si jej připomíná s dodatkem „předcházení zločinům proti lidskosti“. Má to svůj význam. O zvěrstvech rozsahem a pojetím, nikoliv však utrpením ojedinělé genocidy Židů za druhé světové války nemá smysl uvažovat jen s pietní vzpomínkou; podstatné je především vědomí současnosti a budoucnosti. Z tohoto hlediska minulý rok přinesl ještě nedávno sotva myslitelné projevy neúcty a cynismu.

Zneužívání holocaustu

Stranou nechávám popírání a znevažování holocaustu odpůrci Izraele a neonacisty a nechci se zabývat ani nejrůznějšími aktivisty, kteří při svých protestech nosí zcela nepřípadně Davidovy hvězdy na způsob těch, které Židy stigmatizovaly za nacistické okupace.

Děti v Osvětimi

 

Dokladem naprostého morálního úpadku je mi totiž především zneužívání tématu holocaustu ke komerčním účelům či pro zaujetí publika. Tak loni v březnu byla v Řecku uvedena na trh úniková hra s motivem Židů bojujících za války o život. V květnu bylo možno prostřednictvím australského portálu RedBubble nakupovat hrnky, trička, zástěry, polštáře a tašky s vyobrazeními z vyhlazovacího tábora Osvětim.

V září se česká dvojice neostýchala zúčastnit finále soutěže v saunových rituálech v oblečení s Davidovou hvězdou. Podstatně více na očích pak ruský krasobruslař Šulepov soutěžil v listopadu na mezinárodním fóru v kostýmu, který opět nesl Davidovou hvězdu v kombinaci s prvky uniforem nacistických stráží v Osvětimi. Ne dost na tom, Mezinárodní krasobruslařská federace tento úbor nominovala do soutěže o nejlepší kostým a teprve po protestech to označila za omyl.

Tajný Hitler „nejlepší dárek“

Na samém sklonku roku se pak k   bezostyšnému výsměchu 6 miliónům zavražděných Židů, humanitě a mravnosti připojil i největší světový internetový prodejce Amazon.  Stolní hru „Tajný Hitler“ inzeroval v Austrálii jako „nejlepší sváteční dárek a před Vánoci zašel ještě dál, když prodával ozdobné zvonky a hvězdy s vyobrazením kolejí a baráků v osvětimském lágru. Již v srpnu přitom Amazon nabízel kolekce oblečení s vyobrazením popravy litevských Židů.

O přivydělání na židovské válečné tragédii se ovšem nenechala připravit ani další americká společnost Pixels. S výjevy z vyhlazovacího tábora Osvětim u ní bylo možno objednat polštáře, trička, pohlednice, pouzdra na telefony a závěsy do koupelen. A nezapomeňme ani na společnost Nekorektní pastely.  Ta na sklonku roku prodávala z USA sady voskovek, mezi nimiž šedá nesla název „Osvětimský popel“. 

Žijeme ve světě, v němž jsou již téměř smazány hranice oddělující soucit s utrpením, vkus a elementární slušnost od nestoudnosti, provokace a nemravného kšeftu.

autor: Leo Pavlát
Spustit audio

Související