Kopie Broumovské Madony přitahuje cyklisty v lukách u Velké Vsi
Na Broumovsku v Královéhradeckém kraji se díky působení benediktinů vyskytovalo mimořádné množství drobných sakrálních památek. Nyní je lidé sami postupně obnovují. To je případ i Broumovské Madony a mariánského sloupu, který díky filantropii rodiny Sedláčkových stojí nyní na poli u Velké Vsi.
Broumovsko bylo spolu s Polickem od počátku 13. století církevním panstvím pod správou břevnovského řádu benediktinů. To je jeden z důvodů mimořádně velkého výskytu drobných sakrálních prvků v krajině. Pomníčky, kapličky a sošky ovšem často nechávali postavit sami lidé. Měly připomínat různé události, anebo vznikly jako vzpomínka na blízké duše.
O jejich vzniku se nevedly žádné zápisy a pátrání po jejich historii je takřka nemožné. Příběhy těchto staveb navíc často skončily poškozeným materiálem. Přesto se dnes najdou lidé, kteří chtějí obnovit ráz zdejší krajiny a na různých místech se proto objevují znovuobnovené stavby. Rodina Sedláčkova z Velké Vsi u Broumova takto zrestaurovala už několik objektů.
Příběh sochy Madony
Podobný osud měl i sloup se sochou Madony, který byl v rozlámaném stavu uložen na dvůr technických služeb v Broumově, kde čekal na svůj konec. Josef Sedláček ze starých map zjistil, že na jeho pozemku kdysi stála socha sv. Jana Nepomuckého. Po dlouhém pátrání a nakonec i odbagrování půdy našel základy, na nichž sloup se sochou stával.
Rozhodl se proto na místo vrátit důstojný objekt a volba padla na sošku Broumovské Madony. Pískovcový podstavec, pětimetrový sloup a hlavice byly značně poškozené a bylo potřeba je zrestaurovat, rozluštit německý nápis a zakonzervovat. Originál sošky Madony byl ale výrazně poničený a navíc natolik cenný, že se rozhodlo o vytvoření kopie.
Práce se ujala mladá restaurátorka Pavla Szabová. Josef Sedláček nechal za pomoci Nadace Via a sdružení Omnium zrestaurovat kamenné části sloupu.
Sloup dnes „hlídá“ novou cyklostezku spojující Broumov s Polskem, která vede přibližně stejně jako kdysi takzvaná Svatojiřská cesta. Podél té bylo těchto staveb velké množství. I dnes se cyklisté mohou zastavit o kousek dál u dalšího sloupu se sochou Madony, kterou rodina Sedláčkových pomohla obnovit už před časem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí. K fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu, říká Víchová
-
V pohraničí chátrají statisíce hrobů po odsunutých Němcích. Stát chystá dotaci na jejich záchranu
-
ŽIVĚ: Hokejisté Liberce vedou ve 47. kole nad Třincem 2:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Ukrajinci na frontě, Evropané za nimi. V Paříži se jedná o zárukách udržení míru na Ukrajině