Lucie Juřičková a Martin Zahálka: Zatímco žena dabovala Sex ve městě, já si četl a nikdy to neviděl

14. leden 2022
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Zahálka a Lucie Juřičková

Lucii Juřičkovou znáte ze seriálu Ulice nebo z Básníků v roli nezapomenutelné Sáši. Martin Zahálka si zahrál ve Slunečné nebo seriálu Krejzovi. Ale i jejich hlasy vám jsou povědomé z mnoha dabingů.

Lucie pochází z umělecké rodiny, začala operetou, ale chtěla do činohry. Jejich cesty se protnuly v divadle v Plzni. Svatba ale přišla až po osmnácti letech soužití, když už měli dva syny. Pochopili, že se po těch letech mají pořád rádi, mají podobný smysl pro humor, tak v roce 2008 svůj vztah posvětili i před úřady. „Synové měli velkou radost, protože se dočetli, že nemanželským dětem se říká bastardi, tak jsme tu svatbu nazvali jako debastardizaci našeho vztahu a dětí,“ vypráví Martin.

Po 25 letech na volnou nohu

Lucie měla k herectví namířeno odmala. „Přišlo mi absolutně přirozený, že budu dělat to, v čem jsem vyrostla (tatínek byl rozhlasový režisér, maminka operetní zpěvačka – pozn. redakce).“ „Tak to já jsem černá ovce rodiny, doma byli šokovaní, když jsem se dostal na DAMU, ale pak to vstřebali,“ kontruje Martin.

Oba dva byli v angažmá v pražském Divadle na Vinohradech. Martin dal po 25 letech výpověď. „Cítil jsem, že potřebuju změnu, i když se mi tam moc líbilo a jsou tam báječní lidé. Vím, že jít na volnou nohu byl správný krok, i když se mi občas stýská.“ U Lucie ta změna nastala po 23 letech a vidí to jinak: „Zaprvé přišla konkrétní nabídka do Národního divadla a zadruhé já v tom divadle začala být nespokojená, bylo v tom víc věcí.“

Štěpán a Sáša. Takový mazlivý, viď?

Lucie Juřičková jako studentka Sáša ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze - reprofoto z YouTube

Lucie se objevovala v seriálu Ulice dlouhých čtrnáct let jako ředitelka Boženka Puklická a pochvaluje si, že se naučila spoustu nových věcí. „Já tu televizní práci do té doby neznala a je to opravdu trochu jiný způsob interpretace a vyjadřovacích prostředků. Jsem za to moc vděčná, že tahle nabídka přišla. Bylo mi tam moc dobře, ale dneska už nepotřebuju hrát ve všem a nechci pořád pracovat.“ „Musí vařit,“ vstupuje jí do myšlenky Martin.

Nezapomenutelná je její role ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze (1984), kde ztvárnila studentku Sášu. Bylo jí 19 let. Hláška ‚Štěpán a Sáša. Takový mazlivý, viď?‘ zlidověla. „Úplně mě překvapilo, jaký to vzbudilo zájem. Dnes se ukazuje, že to byla opravdu důležitá role.“

Lucie Juřičková, Alex Mynářová a Martin Zahálka

Sex ve městě: Ta otevřenost byla překvapivá

Sarah Jessica Parker

Oba se aktivně věnují také dabingu. Lucie nadabovala hlavní protagonistku ze seriálu Sex ve městě, Carrie Bradshaw v podání herečky Sarah Jessicy Parker. „Tenkrát mě ten seriál ve své otevřenosti překvapil. To, jak se o sexu mluvilo, to u nás nebylo a já do té doby byla taky taková lehce prudérní. A dnes si myslím, že je to dobře, sex je běžná součást života,“ uznává herečka. „Já neviděl ani jeden díl,“ zase ji špičkuje Martin a ona s úsměvem vrací úder: „Ignorant.“ Martin se nenechá vyvést ze svého klidu a pokračuje: „Když běžel ten seriál, tak já jsem si přečetl celého Sartra.“

Martin považuje za svůj nejvydařenější dabing roli v animovaném filmu Spláchnutej, ale nadaboval třeba i Robina Hooda. Na český dabing nedají dopustit a rádi se na filmy dívají. „Když se oprostíte od hodnocení dabingu, je to známka, že je to nadabování skvělý,“ říká Martin. Ale nesmí jít o dabing, který dělal sám. „Já se hned vypínám, když se slyším.“ „To já si nevadím,“ opáčí pohotově Lucie.

Jak vidí budoucnost českého dabingu? Jak zvládali pracovní nasazení skloubit s rodinou a péčí o dvě děti? Jdou synové v jejich šlépějích? Poslechněte si v pořadu Slavné dvojice.

autoři: Alexandra Mynářová , djo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...