Masarykova věž samostatnosti v Hořicích je památník padlých i rozhledna
Dominanta východočeského města Hořice na Jičínsku stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Masarykova věž samostatnosti je velkorysým památníkem obětem první a druhé světové války i zdařilou rozhlednou.
Nápad postavit na hřebeni nad městem rozhlednu vznikl už před rokem 1914, ale po první světové válce, kdy v řadě měst a obcí vyrůstaly pomníky válečným obětem, dostal projekt navíc ideový náboj.
A tak místo běžného pomníku byla ve dvacátých letech započata stavba velkorysé rozhledny, která měla být podle původních plánů mnohem vyšší než dnes a dokonce měla fungovat i jako letecký maják. Budova byla postavena na hlubokých základech na pískovcovém podloží, kámen na stavbu byl vytěžen v nedalekém lomu U sv. Josefa.
Výstavbu přerušila válka
V létě roku 1926 se položení základního kamene zúčastnil během své návštěvy Hořic i první československý prezident T. G. Masaryk. Poté se stavba rychle rozběhla, ale přišla druhá světová válka a výstavba památníku byla přerušena. Po roce 1948 už zase nebyla příliš politická vůle, a tak z původně projektovaných 40 metrů má věž dnes jen 25 metrů.
Uvnitř věže je malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Na mramorových deskách jsou vytesána jména obcí a padlých, k 813 jmenům obětí první světové války přibylo později ještě 128 jmen padlých ve druhé světové válce. Ve východním křídle je instalována stálá expozice protikomunistického odboje Hořic a okolních obcí.
Po točitém schodišti uvnitř věže se návštěvník dostane na ochoz, ze kterého je velmi pěkný pohled na město a jeho okolí, ale i celé Polabí s Orlickými horami, Český ráj i nedaleký kopec Zvičina. Při pohledu na sever je za příznivého počasí výhled na celé panorama Krkonoš. Vrchol věže je zakončen hvězdářskou kopulí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proč arabské státy odmítají Trumpův plán na přesídlení Palestinců?
-
Moskva podle médií dodala KLDR technologie k výrobě dronů. Na Ukrajině si Kim Čong-un zkouší taktiku
-
Politolog: To, co tehdy bylo v otázce imunity politiků neakceptovatelné, je dnes běžnou normou
-
‚Spolykal prášky a pustil si plyn.‘ Ministerstvo školství doporučuje nepoužívat kontroverzní učebnici češtiny