Měl být srovnán se zemí. Dnes je Slezskoostravský hrad důležitým centrem kulturního dění
Nechybělo mnoho a Slezskoostravský hrad stojící v Ostravě byl srovnán se zemí. V 50. letech minulého století na něj byl vydán demoliční výměr. Kvůli dolování uhlí totiž poklesl zhruba o 16 metrů. K jeho zbourání ale naštěstí nedošlo. Dnes mají Ostravané krásně udržovanou kulturní památku, která slouží k výletům, k poznání historie i jako důležité centrum různých kulturních akcí.
Hrad se začal propadat už na sklonku 19. století. Přímo pod ním se totiž těžilo uhlí, stěny hradu praskaly a postupně se svezl dolů. Tehdy patřil rodu Wilczků. Ti jej drželi do roku 1945, kdy byl vyvlastněn. Uhlí se pod chátrajícím hradem těžilo až do roku 1961. V únoru 1954 byl na hrad dokonce vydán demoliční příkaz.
Naštěstí k demolici nedošlo a v průběhu několika desetiletí se objevily snahy o jeho záchranu. Pomohlo až jeho odkoupení městem Ostravou, důkladná rekonstrukce a následné otevření hradu pro veřejnost v roce 2004.
Dobově zařízené komnaty a náročnou prohlídkovou trasu ovšem rozhodně nečekejte. Můžete ale navštívit některou ze stálých expozic, například Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty. Podkroví jedné z budov naplňují zase sezónní výstavy. Ve vánočním čase je návštěvníky velmi vyhledávaná velká výstava betlémů.
Citlivější lidé mohou při návštěvě hradu vnímat energie v kapli v jeho nejstarší části. Je v ní umístěna socha svaté Hedviky, patronky Slezska a také vyřezávaný betlém, ve kterém se Jezulátku jdou poklonit také horníci. Podle kastelánky hradu Aleny Špetíkové se po chvíli v kapli cítíte jako znovuzrození. Zcela opačně ale prý působí pobyt v hradním sklepení. Údajně tam kdysi bývala mučírna. Dnes se tam připravuje nová expozice.
Informace o akcích, výstavách a o otevírací době Slezskoostravského hradu najdete na stránkách www.slezskoostravskyhrad.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka