Metrová jedlička roste ze semínka patnáct let. Uříznout ji pro vánoční okrasu by byl hřích

19. prosinec 2023

Jedle bělokorá roste velmi dlouho. Pokud vzniká z přirozené obnovy, tedy ze semínka, trvá to patnáct let i více, než vyroste do metrové výšky. Pokud takovou jedli někdo uřízne pro svou vánoční kratochvíli, je to vůči přírodě velmi bezohledné.

„Nejvíc mě dokážou rozlítit právě zloději jedlí. Na jedlích se dopouštějí toho největšího pytláctví,“ říká jednatel společnosti Diecézní lesy Hradec Králové Pavel Starý, který patří mezi velké propagátory vysazování jedlí v českých lesích.

„Stalo se mi to v době, kdy jsem dělal revírníka. Měl jsem zrovna kontrolu ze životního prostředí a cestou jsme potkali dva lidi. Každý z nich si nesl pod paží uříznutou jedli. Tehdy jsem si vůbec nebral servítky! Pro zloděje to mělo samozřejmě i velkou finanční dohru,“ líčí Pavel Starý.

Jedle ze semínka

Větvičku jedle si ustřihnout můžete. Doroste

Pokud si chcete natrhat pár jedlových větví do vázy, aby vám provoněly byt, není to podle Pavla Starého problém. Když prostříháte korunu jedle, nic se jí nestane. Větve dorostou, protože jedle má jednu unikátní vlastnost: dokáže vyhnat nové výhony ze spících pupenů. Umí tedy obnovit nové větve klidně v půlce kmene.

Jedle bělokorá je jediným domácím druhem. Pěstují se u nás ale i další druhy. Například jedle obrovská nebo kavkazská, kterou si lidé oblíbili jako vánoční strom. Proto se tyto druhy pěstují pro komerční využití i v České republice. Je to rozhodně lepší než si vybrat stromek, který je k nám dovezený přes polovinu Evropy. „Takové hospodaření je velmi neekologické. Můžeme to změnit tím, že stromky z dovozu nebudeme kupovat. Když už z plantáže, tak od nás, z České republiky,“ uzavírá Pavel Starý.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.