Milevsko je vyhlášené svými masopusty. Teď má i Muzeum milevských maškar
Na svou masopustní tradici jsou v jihočeském Milevsku jaksepatří hrdí. Nejenomže se jejich maškarní průvod už dvakrát zapsal do České knihy rekordů, loni například průvodem, do kterého se zapojilo neuvěřitelných 1 248 masek. Ale teď si dokonce na náměstí Edvarda Beneše otevřeli Muzeum milevských maškar.
Podle historických pramenů se milevští obyvatelé scházeli na náměstí vždy o masopustním úterý před popeleční středou, aby se zúčastnili pestrého maškarního průvodu. Vrcholil předváděním maškarních scén. Průvody se totiž vyvinuly ze středověkých lidových her a v nynější podobě se v Milevsku datují od roku 1862. Jsou tedy nejstarší doloženou masopustní tradicí v jižních Čechách.
Poprvé se milevské maškary zapsaly do České knihy rekordů v roce 2011, kdy se do průvodu vydalo 629 masek. V roce 2016 ovšem místní svůj vlastní rekord překonali, a to téměř dvojnásobně - s 1 248 maskami v průvodu.
A od února 2017 v Milevsku funguje Muzeum milevských maškar. Sídlí v secesní budově bývalé spořitelny na náměstí Edvarda Beneše. Mezi exponáty se nachází spousta papírových masek. Starodávné modely jsou ve vitrínách, nově vyrobené jsou volně přístupné. Muzeum je objednalo ve firmě v Zákupech, která se specializuje na výrobu papírových masek už od roku 1884.
Díky tomu návštěvníci uvidí figuríny s maskami, jaké nosili lidé třeba za Rakousko-Uherska. Nechybí ani vyřazené kostýmy z Národního divadla, které Maškarní sdružení odkoupilo na konci 60. let. Některé z nich zřejmě pocházejí z 19. století. Chybějící oblečení, většinou kalhoty, došívaly muzejní výtvarnice a aranžérky.
Muzeum milevských maškar je otevřené celoročně, kromě pondělků. Jeho návštěva potěší především rodiny s malými dětmi. Až k muzeu se dá dojet autem, na náměstí Edvarda Beneše se nachází placené parkoviště.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vytvořili jsme nárokovou ekonomiku. Přijde inflace a každý natáhne ruku. Chce to změnu, říká šéf Linetu
-
Fialova vláda má ve Sněmovně ze dvou třetin splněno. Podobně úspěšná byla ta Sobotkova, Babišovy méně
-
O Rusovi, který se podílel na anexi Krymu, rozhodne Nejvyšší soud. Šéf žalobců i advokátka podali dovolání
-
Nagyová rezignuje na post zastupitelky v Jihlavě. ‚Důvody jsou pouze časové,‘ vysvětlila