Mlýnská stezka vede nad pozůstatky jednoho z nejstarších mlýnů u nás. Najdete ji u Jáchymova

23. listopad 2024

Mühlenthal neboli Mlýnské údolí se od dávných dob nazývá oblast mezi Jáchymovem a Horním Źďárem na Karlovarsku. Územím, kde jsou dodnes patrné pozůstatky po důlní činnosti a mlýnech, vede Mlýnská stezka. Jde o obnovenou starou výletní cestu, po které kdysi chodili jáchymovští lázeňští hosté.

V dolní části Jáchymova stávalo podél potoka hned několik mlýnů a celá oblast až k Hornímu Žďáru se nazývala Mlýnské údolí. To sloužilo jako výrobní základna pro město Jáchymov. Název Mlýnské údolí souvisí s rozvojem mlýnů a papíren právě podél jáchymovského potoka Veseřice.

Kaskádu historických vodních děl lemovala romantická cesta, která málem upadla v zapomnění. Promenádní trasa dlouhá tři kilometry nesla německý název Roseggerweg. Byla vybudovaná koncem 19. století a pojmenovaná byla podle rakouského spisovatele Petera Roseggera. Původně sloužila k odpočinkovým procházkám lázeňských hostů.

Dnes je Mlýnská stezka znovu obnovená pro turistické účely. Zasloužil se o to místní nadšenec a milovník historie Vladimír Kříž. Společně s partou dobrovolníků se o stezku stará. Lesní cestu pravidelně zpřístupňují veřejnosti a po trase obnovili i několik odpočinkových míst.

Po cestě si můžete i odpočinout

Mlýnská stezka slouží nejen k relaxaci a procházkám přírodou, z informačních tabulí se můžete dozvědět i řadu zajímavostí. Cestou potkáte zbytky hned několika starých mlýnů a dokonce tu najdete pozůstatky jednoho z nejstarších mlýnů u nás. Petrův mlýn pochází z roku 1532 a vedle tradičních mlynářských aktivit se v něm smělo vařit pivo a nechyběla u něj ani pila. Budova byla několikrát přestavovaná. Dnes z ní zbylo bohužel už jen torzo.

Mlýnská stezka nabízí díky své délce tří kilometrů příjemnou vycházku pro rodiny i jednotlivce. Vladimír Kříž zejména v hlavní lázeňské sezoně pravidelně organizuje komentované procházky, během kterých návštěvníkům přibližuje historické detaily a fascinující příběhy o lidech a řemeslech spojených s tímto krajem. Pokud hledáte kombinaci pohybu, historie a přírody, je Mlýnská stezka ideální volbou.

Po cestě je několik zajímavých skalních útvarů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.