Muzeum Karla Zemana v Praze má atmosféru jeho slavných filmů. A vy si v nich můžete zahrát
Pokud máte rádi filmy Karla Zemana, můžete si při návštěvě Prahy dopřát nevšední zážitek. Když projdete přes Karlův most směrem od Křižovnického náměstí na Malou Stranu a seběhnete na konci mostu na levé straně po schodech, ocitnete se na Saském dvoře. Pár kroků od muzea jednoho z našich nejznámějších filmových výtvarníků a režisérů 20. století.
Na létajícím stroji se proletíte nad krajinou, až vám budou vlát vlasy. Zkusíte řídit ponorku z Vynálezu zkázy. V potápěčské helmě se zaposloucháte do zvuků moře. A možná během vaší návštěvy vznikne unikátní, dosud neznámá verze scény z filmu Karla Zemana, hrdinou které se stanete právě vy. Díky moderním technologiím se totiž můžete takzvaně naklíčovat do některého z jeho slavných filmů.
V Muzeu Karla Zemana, filmového režiséra, výtvarníka, loutkáře, animátora a reklamního grafika, si můžete prohlédnout a víceméně i osahat celoživotní dílo tohoto světově uznávaného tvůrce. A zblízka poznat triky, kterými proslavil českou kinematografii.
Od prvních animací a loutkových filmů až po díla z jeho posledního tvůrčího období, vše uvidíte v jednotlivých filmových scénách a malých ateliérech, kterými budete procházet. Podstatná část expozice je věnovaná nejzásadnějším Zemanovým filmům: Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.
A v muzeu si můžete i hrát. Na vlastních fotoaparátech nebo telefonech si můžete vyzkoušet trikové postupy, které Karel Zeman ve svých filmech používal. Jednoduše řečeno, v tomto muzeu je focení a filmování doporučeno.
Prohlédnete si originální loutky i dosud nepublikované fotografie a další dokumentární materiály ze života a díla filmového vizionáře. Muzeum pořádá také workshopy a příměstské tábory, kde si děti natočí vlastní animovaný film, nebo kroužky animace a trikové tvorby pro děti.
Spoluzakladatelkou muzea je dcera Karla Zemana, Ludmila, která poskytla velkou část archivních materiálů. Provozovatelé muzea vydávají postupně filmy Karla Zemana na DVD. A dali si nelehký úkol, Zemanovy filmy postupně, políčko po políčku, digitálně restaurují.
Návštěvu muzea prý doporučuje i režisér Tim Burton, který natočil filmy jako Alenka v říši divů, Karlík a továrna na čokoládu či Střihoruký Edward, nebo režisér a výtvarník, člen skupiny Monty Python Terry Gilliam, kteří se tvorbou našeho slavného umělce nechali inspirovat a byli jím okouzleni. Muzeum Karla Zemana je otevřené denně od 10 do 19 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.