Muzeum v Polici nad Metují ukazuje, co všechno je možné vyrobit z papíru
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují nabízí pestrou přehlídku. Najdete tu modely evropských památek vedle válečných letadel, prehistorických lodí nebo pobřeží polského Baltu. Mezi několika stovkami exponátů nechybí papírové kostely, hrady, zámky, tovární a železniční celky. Z papíru jsou tu i zvířata.
Minimodely a papírová dílka v co nejmenším měřítku, vypracovaná ovšem do detailů, představují celou modelářskou disciplínu. Autoři se předhánějí v tvorbě co nejmenších modelů s často funkčními prvky. Ve skořápce vlašského ořechu tak můžete spatřit nákladní automobil, letadlo či motocykl. Na některé detaily budete ale potřebovat lupu.
Vystřihnout a slepit papírový model si vyzkoušel snad každý čtenář oblíbeného časopisu ABC. Právě v něm dodnes vycházejí vystřihovánky a papírové stavebnice. Ne každý je ale tak zručný a trpělivý, aby věnoval stovky hodin a na některém projektu pracoval třeba i několik let.
Takový tvůrce se pak může pochlubit třeba modelem historického letounu či bitevní lodi v měřítku 1:140. A aby byl model od předlohy k nerozeznání, počítají se díly, ze kterých je poslepován, na tisíce. V polickém muzeu najdete i věrný model Baltského pobřeží s loděmi i majáky.
Památky z celé Evropy i unikátní noční Pražský hrad
Z papíru se vyrábějí domy, ulice, čtvrtě i celá města. Unikátní diorámu Pražského hradu i se Zlatou uličkou tu najdete v „nočním“ osvětlení – právě takový model patří k unikátům muzea. Jeho autor Filip Ježek ho zpracoval ve velkorysých rozměrech 1 600 x 1 000 x 300 mm. Podobně velkolepý je také model nedokončeného chrámu Sagrada Familia ze španělské Barcelony.
Vystřihování a slepování papírových modelů se nevěnuje mnoho žen, Jana Žuravnyjová ale tento koníček povýšila na profesní pomůcku. Jako učitelka přírodopisu totiž dětem nabídla místo klasických vycpaných zvířat vlastnoručně vyrobené papírové modely. A věřte, že orel bělohlavý, tesařík, kolibřík, želva nebo tygr jsou od modelů z plastu k nerozeznání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán ztrácí v Sýrii důležitého spojence. Rusko si hrálo na velmoc, na kterou nemělo, říká politický geograf
-
Skončili televizní Zrádci. ‚Vítězka si to zaslouží, lež o dědečkovi ale pro mě byla moc,‘ říká finalistka
-
V novém vedení Pirátů bude i Richterová. Členové strany si ji zvolili jako čtvrtou místopředsedkyni
-
Konec svěřenského fondu? ‚Rozsudek ke střetu zájmů je průlom, není možné ho bagatelizovat,‘ říká Mejzlík