Na krumlovském zámku se zabydleli noví medvědi. Sourozenci Arno a Máša si pochutnávají na dobrotách
Když se vydáte na výlet do Českého Krumlova na jihu Čech, pravděpodobně navštívíte tamní působivý zámek. Ale důležité je, abyste přitom nezapomněli nahlédnout i do zámeckého příkopu. Tam se totiž už od začátku 18. století chovají medvědi. A od letošních prázdnin jsou tam k vidění dva nové přírůstky. Jejich cesta do Krumlova ale nebyla vůbec jednoduchá.
Podle rožmberských rodových pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. A slovo Orsa znamená italsky medvědice. Tímto zvířecím motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s oním italským rodem a dodávali tak svému původu větší váhu a důležitost.
Odtud už pak byl jen krok k tomu, aby se na Krumlově začali chovat skuteční medvědi. První čtyři medvědy sem přivezli v roce 1707. Kde tehdy žili, se ale neví. Po třicetileté válce už měli své bydliště v bývalém hradním příkopu a zázemí v někdejších kasematech hradní posádky.
Zatím poslední noví medvědi našli útočiště v jednom ze zámeckých výběhů v polovině letošních prázdnin. Kromě samice Marie Terezie tu teď návštěvníci mohou vidět dva dvouleté sourozence medvěda hnědého. Česká inspekce životního prostředí je v roce 2017 zabavila dovozci, který je bez povolení pašoval z Ruska do Čech. Nejprve putovali do pražské zoologické zahrady, potom do Olomouce. Nakonec se je podařilo převézt na českokrumlovský zámek.
Medvědí sourozenci Arno a Máša se naštěstí těší dobrému psychickému i fyzickému zdraví. A navíc jsou ve skvělé péči místního chovatele Jana Míši Černého, který pro ně každý den chystá řadu lahůdek.
Podobně jako Arna a Mášu pomohli krumlovští chovatelé zachránit chlupáče před pětaosmdesáti lety. V roce 1934 se na správu zámku obrátil spolek pro ochranu zvířat, který zabavil medvědy potulným rumunským komediantům. Medvědi byli podle oficiálních záznamů týráni a drženi o hladu, což naštěstí nebyl případ letošních přírůstků. Ale stejně jako tehdy je na Krumlově přijali s otevřenou náručí a doslova a do písmene s chlebem v ruce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.