Na vrch ve Vimperku vede křížová cesta. Nechal ji postavit známý šumavský lidumil

7. duben 2017
Křížová cesta

Vrch Kalvárie najdete na mnoha místech, jeden má i jihočeské šumavské městečko Vimperk. Na nevysoký zalesněný kopec nad vimperskou nemocnicí vede znovuobnovená křížová cesta, jejíž nejvyšší bod zdobí prostý dřevěný kříž.

Johann Steinbrener je vimperským příkladem úspěšného muže 19. století, který se pílí a podnikavostí vypracoval ze skromných poměrů až do vyšších pater společnosti své doby. Dnes je po něm ve Vimperku pojmenovaná ulice a na rodném domě ho připomíná pamětní deska.

Když se v 70. letech předminulého století rozhodl vybudovat na kopci za městem křížovou cestu, byl na vrcholu svých podnikatelských sil. Křížová cesta vydržela dodnes, i když v minulosti měla na mále.

Křížová cesta byla dokončena v roce 1877 a zbožní poutníci se po ní procházeli až do druhé světové války. S odsunem německých obyvatel Vimperka v roce 1946 a s nástupem komunismu dva roky poté jejích 14 zastavení osiřelo a celá trasa upadla v zapomnění. Později se stala obětí zubu času a vandalismu.

Teprve po roce 1989 se mohli místní patrioti zasadit o její znovuobnovení. V roce 2001 ji slavnostně vysvětil tehdejší budějovický biskup Antonín Liška. Na obnově spolupracovali místní umělci, tesař Libor Kuzďas z Bohumilic a kameníci firmy Vondrášek z Prachatic. Reliéfy jednotlivých zastavení vytesal řezbář David Fiala ze severočeských Krabčic.

Prohnutý kříž na konci cesty

Malebná, pár stovek metrů dlouhá trasa šplhající po zalesněném úbočí vimperské Kalvárie sice nekopíruje úplně přesně historickou cestu, ale z její současné podoby by měl určitě radost i Johann Steinbrener.

Křížová cesta se nachází na nynějším západním okraji Vimperka, vede k ní červenobíle značený vycházkový okruh městem. Dá se k ní ovšem pohodlně dojet i autem. Téměř až na vrchol Kalvárie motoristu přivede Purkártova ulice.