Nábytek dřevěný, s leskem, proutěný i bílý. Všechny potřebují údržbu a péči
Každý nábytek časem ztrácí na svém vzhledu, a proto je třeba o něj vzorně pečovat.
Dubový nábytek čistíme nejlépe pivem. Lakovaný nábytek nestačí pouze otírat, ale prospěje mu vyleštění směsí bílého vína a stolního oleje. Namísto vína můžeme použít i citronovou šťávu, vždy ale vyčistíme nejlépe flanelem.
Dobrým prostředkem na nábytek je i terpentýnový olej. Bíle lakovaný nábytek vyčistíme nejlépe vodou, v níže jsme rozvařili cibuli s trochou mýdla. A nábytek proutěný drhneme kartáčem a teplou vodou se solí, zatímco kožený otíráme octovou vodou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.