Národním holubem je Český stavák. Za letu tleská křídly a jeho hry s křídly a ocasem se označují jako orlování

1. únor 2024

Chovatelé Českého staváka se sdružují už sto let. Stavák je vhodný i pro začínající chovatele. Je totiž méně náročný a odvděčí se vám nádherným barevným provedením.

Český stavák létá stylem, který nezvládne žádný jiný holub. Za letu tleská křídly nahoře nad tělem, což žádné jiné plemeno nedělá. Holubáři říkají, že za letu slepí neboli staví křídla. Proto se mu říká stavák.

Tento holub vyniká velkým množstvím barevných rázů, čistotou barev, sytostí a leskem opeření. Nejrozšířenější jsou staváci sedlatí a plamínci. Je to i dobrý letec. Může si hledat potravu na polích a uletí dlouhou vzdálenost.

Jeho hry s křídly nebo ocasem, které provádí na zemi se označují jako orlování. Na soutěžích staváků také komise hodnotí letecké exhibice těchto holubů. I lidé rádi obdivují tohoto temperamentního středně velkého holoubka.

Český stavák

Chov staváků je nejvíce rozšířený právě v naší republice. Plemeno si ale oblíbili i naši východní sousedé na Slovensku. Pro svou nenáročnost je Český stavák ideální pro začínající chovatele i mladé holubáře.

Hrdost na národní plemeno českých staváků v dobách Rakouska-Uherska spojila holubářství s národním sebevědomím.

Se Stanislavem Školníkem z Českého svazu chovatelů z Lovčic na Královéhradecku natáčel redaktor Karel Sladký. Celou reportáž si můžete poslechnout v našem Hobby magazínu.

autor: Karel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.