Nástupce Ludvíka v čele nemocnic: Všelék na korupci nemáme. Kritéria pro odvolání ředitelů by mohla pomoci

Jak dopadá kauza motolské nemocnice na ostatní velké nemocnice v Česku? Přitahuje zdravotnictví zločin, jak řekla vrchní státní zástupkyně? A co se musí změnit, aby se něco podobného nemohlo opakovat? „Petrifikovat kritéria pro jmenování a odvolání ředitele s tím, že by to nepodléhalo rozmarům, neřku-li politickým rozmarům nějakého ministra, a k tomu odpovídající kompetence,“ nastiňuje nový předseda Asociace nemocnic a ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl.

Zásadním problémem je přerozdělování, dotační peníze jsou obrovské lákadlo, míní ředitel VFN David Feltl. S vrchní státní zástupkyní Bradáčovou souhlasí

Komentátor Seznam Zprávy Martin Čaban v ranním vysílání ČRo Plus dnes mluvil o tom, že nápady z jeho pohledu končí na tom, že by se snížil vliv politiků. Myslíte si, že to je jádro pudla, když to tak řeknu? Je to tím, že by se snížil vliv politiků, že tyto plány naráží?

Myslíte, kdyby byla správní rada? Zase, záleží na detailu. Teď to vypadá, že se vykrucuji, ale není to pravda. Záleží, kdo by v té správní radě seděl a kdo by je jmenoval. Pokud by je jmenovaly univerzity, kraj nebo město, byl by zas vliv politiků jiných, třeba komunálních. Takže nevím, jestli to není výměna žluté barvy za zelenou.

Vy máte šestiletou zkušenost s vedením Všeobecné fakultní nemocnice. Kdyby jste měl systém nějakým způsobem nastavit tak, aby to fungovalo: měla by být správní rada? Pokud ano, kdo by ji měl jmenovat?

Pro začátek by mi přišlo správné podívat se na pozici ředitele, pokud se bavíme v tomto gardu. Podívat se, jestli je správně, že na jednu stranu všichni máme dekret na dobu neurčitou, ale zároveň nás může odvolat ministr jenom proto, že se mu nelíbíme, nejsou jasná kritéria.

Čtěte také

Myslím si, že by nějaké funkční období, třeba možností re-konkurzu, dávalo smysl. Že by člověk mohl vidět svůj úsek, ve kterém bude ředitelovat, stejně jako děkan nebo rektor na univerzitě.

Jaké by to funkční období mělo být? Vy jste ve funkci šest let a necelý jeden měsíc.

Já si umím představit třeba 5 + 5: pět let, re-konkurz a znovu pět. Ale zase je to hrozně nefér, když to tak vezmu. Kolega Havlík v Olomouci je dlouho, Vašek Šimánek v Plzni je také dlouho a ty nemocnice fungují jako na drátkách. Takže vlastně nevím.

Když se vrátíme k tomu, že jste kdykoliv odvolatelný ministrem, jak jste o tom mluvil, jak by se toto mělo změnit?

Já myslím, že by měla být daná kritéria toho, co má ředitel plnit. Řekněme nějaká obecnější, jako je třeba v zákoně o státních příspěvkových organizací, kde máte třeba ze zákona povinnost vyrovnaného rozpočtu. Tak takto nějak petrifikovat kritéria pro jmenování a odvolání ředitele s tím, že by to nepodléhalo rozmarům, neřku-li politickým rozmarům ministra a k tomu odpovídající kompetence. Dále říkám možnost re-konkurzu třeba po pěti, šesti letech, těžko říct. Já bych se tomu nebránil.

Měření efektivity a rizik

Odborník na zdravotnictví, někdejší náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň mluvil v tomto pořadu předminulý týden také o větším využívání dat. Pomohlo by třeba, kdyby se víc srovnávalo, kolik platí jednotlivé nemocnice za srovnatelné služby? Mohlo by to vést k tomu, že by něco podobného, o čem se mluví v souvislosti s Motolem, nebylo možné?

Čtěte také

Určitě se s tím dá pracovat, jednoznačně. Má to zase spoustu „ale“; já jsem hrozně otravný s tím, že neumím dát jasnou, jednoduchou odpověď na složitý problém.

Typicky praní prádla, že ano. Někdo má svou prádelnu, někdo si prádlo nechává prát, protože svou prádelnu nemá. My jsme si to kalkulovali a naši prádelnu na Karláku nemáme. Kdybych ji měl postavit, tak mi to nevychází. Jednak bych neměl kde, ale jednak mi to nevychází. Takže pereme o kousek dráž než někdo, kdo má svou prádelnu, ale když do toho započítám náklady na postavení prádelny, tak se nám to vyrovná.

Čili ano, určitě. Neshazuji to ze stolu, ale je potřeba – a tomu bych se nebránil – otevřít dveře, říct, fajn, nechť se na to nezávislý analytický tým podívá a bez politického zadání to projede. Bez problémů.

Co dalšího se dá udělat pro to, aby se minimalizovalo riziko toho, o čem teď čteme v souvislosti s Motolem?

V současném systému, jak funguje, v systému masivního přerozdělování peněz, je to prostě obtížné. Že bych měl nějaký geniální nápad, jak bych tady všechno zvládl, tak bych šel do politiky a dostal bych 80 % ve volbách a hrozně bych to tady celé změnil.

Čtěte také

Ale tak to není. Bohužel budeme muset jít postupnými krůčky, dívat se na to z různých úhlů a nenabízet jednoduchá řešení na složité problémy, protože takto svět nefunguje.

V minulém volebním období za ministra za hnutí ANO Adama Vojtěcha ministerstvo zdravotnictví připravilo 39stránkovou sektorovou analýzu korupce ve zdravotnictví. První verze je z roku 2019, druhá z roku 2020. Jsou tam nějaká konkrétní opatření. Pracuje se s touto analýzou? A máte pocit, že by ta opatření pomohla?

S analýzou se pracuje způsobem, že máme náš vnitřní protikorupční program, mapu korupčních rizik. Každý rok se to upgraduje, je tam semafor, takový hrozně hezký obrázek, zelená, oranžová, červená. Tam popisujeme korupční rizika a na základě našich vnitřních auditů a vnitřních procesů koukáme, jestli se nám to z červeného posunuje směrem přes oranžovou do zelené. Takže s tím se pracuje. Není to špatný nástroj, ale zase to není všelék.

Takto se s ním pracovalo i v Motole, že to bylo v zelené?

To já fakt nevím... A vy víte, že já to nevím.

Upravil by David Feltl spolu s odvolatelností ředitelů nemocnic také jejich platy? A co si myslí o ministerském návrhu, aby smlouvy na dodávky léků mohly místo nemocnic uzavírat zdravotní pojišťovny? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , jkh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.