Nedělní Noční linka: Samota škodí zdraví
Trápí vás, že žijete sami? Nebo jste naopak vděční za to, že máte svůj klid? Jste raději o samotě, nebo potřebujete být ve víru dění a ve společnosti přátel? Je podle vás samota přítěží? Nebo člověku přináší možnost v klidu přemýšlet a srovnat si myšlenky?
Myslíte si, že má samota vliv nejen na naši psychiku, ale i na fyzické zdraví? Jak se mění člověk, když žije sám? Zvolili jste si dobrovolně cestu samoty, sociální izolace? Proč?
Inspirací pro dnešní téma je článek Jana Bočka na serveru irozhlas.cz. Věnuje se osamělosti jako zdravotnímu riziku. Samota se podle něj netýká jen seniorů, ale i mladých lidí zhruba mezi dvacátým a třicátým rokem.
Podle výzkumů má prý osamělost vliv nejen na naši psychiku, ale i na fyzické zdraví. Škodí například stejně jako patnáct vykouřených cigaret denně, snižuje imunitu nebo zhoršuje komplikace spojené s chronickými nemocemi. Podle výzkumníků je samota pro naše zdraví rizikovějším faktorem než třeba obezita.
Jednočlenných domácností je podle mapy uvedené v článku nejvíce na jihu Čech, Vysočině nebo třeba severozápadě Čech. Nejméně naopak na Moravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.