Nejmenší ulice v Praze dostala jméno až v roce 2001 díky novináři, který vzal vážně básníkovo přání
Ulička spojující náměstíčko Na Kampě a Hroznovou ulici má zajímavý příběh. Od nepaměti to byl jen bezejmenný průchod, ve kterém nejsou žádná domovní čísla ani pouliční osvětlení.
Nedaleko měl však svůj byt doktor Jiří Červený, zakladatel slavného kabaretu Červená sedma a otec světově uznávané operní pěvkyně Soni Červené. V roce 1962, měsíc před svou smrtí, napsal krátkou básničku, ve které vyjevil překvapivé přání:
“Je to jen jaksi malý průchod,
tak malý, jako je můj důchod.
Nešlo by udělati z něho,
na moji počest uličku Jiřího Červeného?
Tam duch můj byl by jako zašit
a tam bych po smrti moh strašit…”
Mnoho let to byl jen žertík. Teprve až novinář Jan Petránek vzal básníkovo přání vážně, oběhal úřady a zařídil, aby bezejmenný prostor získal důstojný titul. Od roku 2001 tedy nejmenší ulička v Praze nese jméno Jiřího Červeného.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.