Nevhodné osvětlení způsobuje ztrátu výkonnosti nebo problémy se spánkem
Ideální světlo v interiéru napodobuje sluneční cyklus a odpovídá tak biologickým potřebám lidského těla. Pokud během dne dokážete v osvětlení interiéru změnit barvu i jas světla, pomůžete cirkadiánním rytmům těla, které ovlivňují tělesné orgány. Ulevíte tak očím a budete se cítit mnohem lépe.
Už jste si všimli, že pokud pracujete v neodpovídajícím osvětlení, máte nižší výkonnost nebo horší spánek? Tělesné orgány a systémy jsou řízeny takzvanými cirkadiánními rytmy, které reagují na okolní prostředí, přičemž největší vliv na ně má světlo.
Nesprávné osvětlení může narušovat tělesné rytmy a spánek, pracovníci v průmyslových provozech se hůře soustředí, pracují s vyšší chybovostí a jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku zdravotních problémů. Všechny tyto neduhy lze odstranit vhodnou technologií osvětlení.
Nejen vaše oči vám poděkují
Teplá barva světla by měla být v interiéru především ve večerních hodinách nebo v místnostech určených k relaxaci (teplota chromatičnosti přibližně 2700 K). Studené odstíny naopak v pracovně (teplota chromatičnosti od 5000 K).
Pokud nemáte místnosti striktně rozdělené, je ideální, pokud vaše osvětlení mění barvu i jas světla a simuluje tak změny denního světla od východu do západu slunce. To ale vyžaduje správný výběr osvětlovacích systémů, kdy tohoto efektu dosáhnete změnami teploty chromatičnosti od 2700 do 6500 Kelvinů. Teplota chromatičnosti ale není to jediné, co bychom si měli v rámci osvětlovacího systému ohlídat.
Na prvním místě je také množství světla, tedy dostatečná osvětlenost, a také kvalitativní prvek. Osvětlení by nemělo oslňovat a nemělo by docházet k přílišným kontrastům.
Rada odborníka se vyplatí
Pokud máte stávající svítidlo na běžnou žárovku, existují i žárovky, které umožňují změnu teploty chromatičnosti. Nevyžadují žádné další zásahy do elektroinstalace a jejich ovládání je možné připojit pomocí bluetooth na mobilní telefon.
Pokud řešíte novou osvětlovací soustavu, je ideální poradit se s odborníkem, který doporučí i jakým způsobem připravit elektroinstalaci, kam umístit ovládací prvky a jak rozvrhnout jednotlivá svítidla pro jednotlivé prostory.
A na závěr jedna rada. Pokud nakupujete sami, podívejte se na označení výrobku. Ty kvalitní mají uvedené všechny potřebné parametry – teplotu chromatičnosti, světelný tok, příkon svítidla a označení energetické účinnosti. Tak máte jistotu, že nakupujete výrobek od kvalitního výrobce.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.