Včelaři si neodpočinou ani v zimě. V únoru vyvařují vosk, opravují úly a plánují první jarní práce

13. únor 2025

V únoru příroda odpočívá a nabírá síly na jaro. Vše, co mohl včelař udělat pro přežití včel, je uděláno, přesto k úlům nepřestává chodit. Pod neustálou kontrolou jsou i výukové úly, které má na svém pozemku Škola ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě, kde se učí i včelařské obory.

„Té práce je hodně. Chodíte na monitoring ke včelám, hlídáte to,“ říká učitel včelařských oborů Petr Běhunek s tím, že v současné době natírají, plánují, uklízejí a vyvářejí vosk. „Aby to včelí dílo bylo čisté, nebyl tam ten infekční tlak,“ dodává.

„V současné době tady toho moc neuvidíte, protože včely jsou v chomáči, kde se společně zahřívají,“ říká učitel apiterapie Jiří Čada a otevírá dvířka v úlu, která má prosklenou stěnu a slouží k pozorování včel především dětmi ze sousedící mateřské školy.

Petr Běhunek otevírá vedlejší úl, ve kterém jsou vidět plástve z čistého bílého vosku. Je vidět i částečné zavíčkování, med, včela ale ani jedna. „Podcenili jsme varroázu, včelky se vytratily, na jaře budeme dávat nové,“ vysvětluje. V rámci výuky je ale dobré, že studenti poznají i takovou situaci. Zdravý úl pozná včelař jednoduše. Stačí zaklepat na stěnu, a když včely zabzučí, je vše v pořádku.

Život včel často pozorují děti ze sousedící mateřské školy

Nedaleko úlů stojí i nový apidomek. Je to dřevěná chatka, ve které stojí dva vysoké, ze tří stran prosklené úly. Teď v zimě jsou chráněné polystyrenovými deskami. „Když se kouknete tady nahoru, tam je síťka. Ten vzduch, ta vůně, to je nádhera,“ ukazuje Petr Běhunek na jeden z úlů.

Apidomek budou využívat děti ze sousedící mateřské školy, a pracovat tam s nimi budou studentky oboru Pedagogika pro předškolní a mimoškolní vzdělávání. Měly by sledovat, jestli se dětem zlepšují případné dýchací potíže.

Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.

Spustit audio