Co nikdy nedávat do čokoládové polevy, aby se povedla? Prozradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková
Pokud používáme čokoládu na polévání, měli bychom si připravit čokoládu ve stylu ganache. To znamená, že si polevu naředíme v poměru 1:1 (čokoládu a smetanu ke šlehání). Taková poleva pak nebude tvrdá a dezert s ní se bude dobře krájet. Kdybychom smetanu nepřilili, vznikne po zaschnutí tvrdá poleva. Navíc tím zničíme zbytek připraveného zákusku nebo dortu. Popraskal by.
Chceme-li si vytvořit čokoládovou ozdobu nebo drobnou dekoraci, pak musíme čokoládu zpracovávat na mramorové desce. Ale hlavně musíme do polevy kápnout trochu oleje, aby byla čokoláda elastičtější.
Máslo do čokolády raději nikdy nedávejme. Čokoláda má totiž v sobě dost tuku a přidáme-li další tučnou složku (máslo obsahuje 82 % tuku), začne poleva pouštět tuk, protože bude přesycená. Z takové polevy nevznikne nic, co by se cukrářům mohlo hodit k použití.
Mirka van Gils Slavíková
Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.
Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.
Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“