O léčivém koření: Muškátový oříšek používaly naše babičky proti průjmu
Muškátový oříšek a muškátový květ míváme doma a tu a tam po nich sáhneme. Zatímco květ používáme spíš do pečiva a světlých omáček, oříšek se přidává k jehněčím a skopovým masům, do zeleninových směsí nebo do bešamelu.
Jak květ, tak oříšek mají sice trochu odlišnou vůni a chuť, ale velmi podobné účinky na naše zdraví. Obě tato koření povzbuzují chuť k jídlu, posilují nervy, pomáhají při nachlazení a bronchitidě nebo při revmatismu.
Kousek muškátového oříšku si naše babičky nastrouhaly a zapily vodou, když je trápil průjem. Používaly ho také při jaterních, kožních a zažívacích potížích. Obojího koření se používá opravdu málo, téměř jako šafránu, ale i tak je zdravé a delikátní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.