Období prvohor dnes u Odolova na Trutnovsku připomínají Kryštofovy kameny
Za unikátním přírodním úkazem, jakým zkamenělé prvohorní stromy nepochybně jsou, se nemusíte vydávat až do Texasu nebo na ostrov Lesbos, ale najdete ho i u nás - v Jestřebích horách na Královéhradecku. Pravda, nevěnuje se mu taková pozornost jako ve zmíněných zahraničních lokalitách, kde jsou pro turisty zřízeny dokonce zvláštní rezervace. Přesto je toto místo nejen pro geology, ale i laiky zajímavým cílem.
Objevení zkamenělých stromů v prvohorních sedimentech spadá do konce předminulého století. Naleziště bylo prý tak velké a vydatné, že se o něm odborná literatura zmiňuje jako o „Radvanickém lese“. Zkamenělé stromy, jejichž pozůstatek tu dnes můžeme najít, kdysi totiž opravdu nějakým tím lesem byly.
Šlo patrně o stromy podobné dnešním jehličnanům a nejspíš povodeň či podobná přírodní pohroma je vytrhala ze země a proud řeky odnesl desítky, možná stovky kilometrů od místa jejich původního růstu. I proto jsou zde, na lokalitě zvané Kryštofovy kameny, uloženy vodorovně a nikoli svisle. Ze skály jakoby vystupoval starý trám, jinde zase velký kmen ze skály vyrůstá. A i když je tvrdý jako kámen, jsou na jeho „řezu“ patrné letokruhy a připomíná strukturu dřeva.
Dnes už jsou takto ve skále umístěny jen tři zkamenělé stromy, v okolí je možné sem tam nalézt pár úlomků zkamenělých dřev. Během minulého století bylo však velké naleziště v okolí Svatoňovic doslova „vytěženo“. Dlouhé kusy zkamenělých dřevin byly vítaným zdobným prvkem parků, zahrad i soukromých pozemků.
I tak stojí za to vydat se na geologickou vycházku z Odolova po zelené turistické značce ke Kryštofovým kamenům. Na vrchu stačí sejít na užší vyšlapanou cestu, která vás zavede až ke skále se vzácnými zkamenělými stromy. Není pak těžké popustit uzdu fantazii a třeba jako kluci ze Zemanova filmu Cesta do pravěku si představit pravěkou krajinu s obrovskými stromy, které ukrývají mnohá tajemství.
Více informací na stránkách regionu Adršpach.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Slovenská policie obvinila chlapce podezřelého z útoku ve škole z úkladné vraždy, navrhuje vazbu
-
Arménie se už nemůže spoléhat na Rusko. Rozhodla se proto narovnat své vztahy se Západem, říká expert
-
Když v Mynářově kauze nepadne odvolání, mohl by se do ní vložit Stříž. ‚Nevylučuji to,‘ řekl šéfžalobce
-
Týdeník iROZHLASu: sledujeme hemžení komunistů či Motoristů, ale i to, jak Čína lakuje Sin-ťiang narůžovo