Obří trůn a velké dřevěné okno. Fotopointy v okolí hradu Veveří lákají výletníky i fotografy

9. září 2024

Historie hradu Veveří na Brněnsku sahá až do 12. století. Patřilo k němu i rozsáhlé panství. Jeho velikost je dnes možné poznávat i ze dvou fotopointů, které zde vznikly díky Svazku obcí Panství hradu Veveří. Na kraji lesa mezi Hvozdcem a Veverskými Knínicemi majestátně ční obří dubový Trůn. V sadu nad Chudčicemi rámuje výhled do krajiny velké dřevěné okno.

Nad obcí Hvozdec, v místě zvaném U dubu, vyrostl v září 2022 tři metry vysoký Trůn. Vyrobil ho symbolicky z dubového dřeva správce okolních lesů a místní řezbář Petr Pospíšil. Lezení na něj a fotografování je doslova nařízeno, byť samozřejmě na vlastní nebezpečí. Je otočený právě k hradu Veveří a díky této vyhlídce je možné obdivovat krásu obcí Javůrek, Říčany, Veverské Knínice, Hvozdec, Chudčice a Rozdrojovice i jejich okolí.

Po velkém úspěchu Trůnu vzniklo přibližně 13 kilometrů od něj nad obcí Chudčice tři a půl metru vysoké dřevěné okno. I to vyrobil řezbář a lesník Petr Pospíšil z Veverských Knínic. Je rovněž natočeno směrem k hradu Veveří a nabízí pohled na památku z jiné perspektivy. Okno je umístěno na kraji Sadu Na Kamínkách, odkud se otevírá výhled na Chudčice, Veverskou Bítýšku a okolní členitou lesnatou krajinu.

Trůn i Okno zdobí devět věžiček, odkazujících na známou říkanku „na Veveří devět věží“. Obě místa jsou snadno dostupná pěšky i na kole. Hůře pohybliví výletníci mohou k Trůnu dojet také autem. K oknu se musí dojít pěšky, či dojet na kole od hlavní silnice, přibližně pět set metrů po polní cestě. Zkušení výletníci mohou obě místa propojit krásným výletem i kolem hradu Veveří.

Vylézt si na Trůn je přímo přikázáno, ovšem na vlastní nebezpečí
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.