Orbán i Fico se obracejí do Washingtonu. Trump otevřel Patriotům pro Evropu prostor, těší Vondráčka
„Krásné je, že vznikl cordon sanitaire. Chtěli nás zastavět v nějakém prostoru a teď se spíš za zdí schovávají sami. A my máme díky Spojeným státům americkým větší prostor,“ bilancuje místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček setkání Patriotů pro Evropu, které hnutí založilo. Jak by vypadala zahraniční politika České republiky, kdyby o ní rozhodovalo opoziční hnutí ANO? Přiblížila by se současné politice Slovenska, jehož premiér navštěvuje Moskvu a jedná s prezidentem Putinem?
Podle některých komentářů se Maďarsko a Slovensko odpoutává od EU a sází na úspěch Ruska a Putina. To si nemyslíte?
Nemyslím. Já si myslím, že Maďarsko a Slovensko posílily svoji nezávislou suverénní politiku, ale jejich zrak je obrácen do Washingtonu. Myslím si, že tuto transatlantickou vazbu posilují a Viktor Orbán je skutečně hlasem Donalda Trumpa v Evropě. Robert Fico, jestli jste zaregistrovali, včera oslovil Elona Muska otevřeným dopisem.
Čtěte také
Může to být přínosem i pro ČR, protože Donald Trump samozřejmě ví, kde Česká republika leží, ví, kde je Zlín. My jako střední Evropa bychom teď měli přepnout na vyšší rychlostní stupeň, co se týče vztahů se Spojenými státy. Může to pro nás být opravdu přínos.
Co myslíte výrazem „faktor Trump“, jak jste o tom mluvil v rozhovoru pro Právo?
Stovky drobností, kterých si všimnete, když čtete denní tisk. Začalo to úplně nenápadně. Sotva byl zvolen, tak se změnila rétorika a vyjadřování o konfliktu na Ukrajině. Viz třeba první rozhovor pana Pojara z Úřadu vlády, že už si umí představit nějaký režim okupovaných území. A tak to pomaličku šlo časem.
Rétoriku změnil a mění i Volodymyr Zelenskyj, rétoriku mění i představitelé EU. Zkrátka už jen nástupem Donalda Trumpa, toho, co on představuje, znamená, že se změnil přístup. Takže faktor Trump – ne že by se to někdy přetavilo přímo v konkrétní ujednání, ale mindset, myšlenkové nastavení se postupně mění a já doufám, že k dobrému.
Čtěte také
Zelená dohoda? „Ušlechtilá myšlenka se zvrhla“
Jak hodnotíte projev Andreje Babiše na setkání Patriotů pro Evropu v Madridu, ve kterém mimo jiné řekl, že EU ničí evropský průmysl, vede členské země k hospodářskému kolapsu a zároveň kašle na lidi?
Bylo to krásné setkání Patriotů v Madridu. Projev se mi líbil, líbily se mi i jiné projevy. On přímo navazoval na projev pana Babiše ze Skotska z listopadu 2021, jestli se nepletu.
Přiznám se, že ten jsem nezaznamenal.
To byl ještě premiér. To znamená, že říká už několik let to samé.
Zkrátka Brusel s tím, jak konkrétně se zrealizovala kdysi tak ušlechtilá myšlenka, že zredukujeme produkci nebo emise, se úplně zvrhla do Fit for 55 a do timmermansovského běsnění, které, jak jsme se dozvěděli, ale bylo vydatně finančně podporováno a krmeno našimi penězi. To je něco tak absurdního, že bych nevěřil, že toto se stane.
Čtěte také
A není to konec. Včera jsem četl další články, že šly americké peníze do velkých mediálních domů, že Politico bylo velkým příjemcem finančních prostředků...
Abychom se vrátili k tomu projevu, překvapilo vás, že ho bohatě citují ruská a běloruská média?
Nejsme odpovědni za ruskou propagandu. Nenechme si Ruskem deformovat náš právní stát. Nenechme si Ruskem deformovat naši politickou scénu.
Andrej Babiš řekl, že ho to nezajímá. Není to chyba, že ho to nezajímá?
Ne, to vás nemůže ani nesmí zajímat. Jak ruská scéna s velkou chutí použila třeba Pavla Novotného. On tam snad byl i v nějakém pořadu.
Rozumím tomu, co jste k tomu řekl. Kromě jiného v tom projevu Andrej Babiš řekl, že Green Deal je mrtvý, že existuje jediná cesta vpřed, zrušit Green Deal. S tím se ztotožňujete?
Čtěte také
Já bych to přirovnal k tomu, když jsem rekonstruoval dům. Postavíte příčku, dáte na to obklady, zjistíte, že to fakt nejde a musíte to zbourat. A řemeslník to udělá znova. V takové situaci jsme s Green Dealem.
Tak si vysvětlujete, že Zelenou dohodu Babiš sám podepsal a ještě v roce 2022 tvrdil, že nezúčastnit se Green Dealu v podstatě znamená nebýt v EU?
Když zůstanu v tom příměru, pan Babiš souhlasil s rekonstrukcí a chtěl to mít nově udělané, ale ne s tak sprasenou, s prominutím, příčkou a škaredými obklady. To znamená, že souhlasil s nějakým rámcem.
Není problém s Pařížskou dohodou, která je něco úplně jiného. Nebylo to o tom, že je zásadní problém snížení emisí oproti roku 1990, ale to, co z toho vzniklo a především jaké dopady to mělo mít na Evropu a že se tady otevřeně začalo mluvit o energetické chudobě.
Čtěte také
Tak my se napřed přivedeme do energetické chudoby a pak budeme dávat, budeme přerozdělovat prostředky? Ne my – opravdu Komise. Napřed nás přivedou do energetické chudoby a pak budou přerozdělovat prostředky.
Takže Green Deal musí skončit, podle vás.
Špatně se to uchopilo. Nejde to spravit.
Vy jste víkendové vystoupení Andreje Babiše v Madridu, respektive konferenci samotnou, označil za krásné setkání. Byl tam Viktor Orbán, Marine Le Pen, Geert Wilders a další protisystémoví politici a političky. To byl tedy obraz zahraniční politiky, jak by jí vedlo hnutí ANO?
To byli Patrioti. Hnutí ANO se v případě volebního úspěchu bude snažit hlavně o to mít politiku pragmatickou, pořádně rozkročenou, abychom nebyli jako kůl v plotě. Já jsem o tom mluvil na začátku.
Čtěte také
Samozřejmě, z dobrých vztahů s republikány, které teď Patrioti mají, se dá mnohé získat i pro celou ČR. Ale ta politika bude širší. Zahraniční politika nebude o spojencích jenom z tohoto uskupení.
Krásné ale je, že vznikl cordon sanitaire, vypadá to, že nás chtěli zastavět v nějakém prostoru a spíš se teď za tou zdí schovávají sami. A my máme větší prostor díky Spojeným státům americkým. Člověk se neubrání určitým pozitivním pocitům, že to dobře dopadlo.
Proč by Radek Vondráček spolupracoval raději se sousedními státy než s Dánskem a s Pobaltím? A věří, že se na Slovensku chystal státní převrat, jak tvrdí Robert Fico? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Extrémní horka, sucha, záplavy. Jak se téma klimatu a Green Dealu zrcadlí v eurovolbách?
Kde hledat kompromis v závazcích Zelené dohody? Jaké scénáře oteplování planety by nastaly, pokud bychom dekarbonizaci zbrzdili či od ní úplně ustoupili?
-
Havlíček: Ceny energií nám vzrostly nejvíc v Evropě, musíme je snížit i na úkor modernizačního fondu
Proč hnutí ANO hospodaření vlády Petra Fialy odsuzuje? Jak si chce současná opozice počínat, pokud se po volbách vrátí do vlády?
-
Donald Trump začal své druhé prezidentské období zostra. Jaké byly jeho první kroky v úřadu?
Donald Trump má za sebou první pracovní týden v Bílém domě. Jeho kroky část Američanů pobouřila, jiné potěšila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nutné zlo.‘ Česko musí zavést kontrolu lobbování, peníze na dodržování zákona ale Stanjura nedá
-
Marek: Každý politik by už měl mít na stole ekonomický plán, aby se po volbách neztrácel čas
-
Írán na jadernou dohodu přistoupit může. Trump jedná hůř se spojenci než nepřáteli, říká expert
-
V rozbouřeném světě je blízkost mezi dvěma národy vzácná, řekl Zeman na návštěvě Pellegriniho