Pavel Tigrid měl promyšlenou koncepci exilové práce
Zeď Pinkasovy synagogy ponese svědectví holocaustu. Novinář s geniálním politickým instinktem Pavel Tigrid by 27. října oslavil sté narozeniny.
Když se v Praze po setmění vydáte k Pinkasově synagoze, spatříte černobílé fotografie promítané na štít nad budovou mikve. Připomínají oběti holokaustu, jejichž jména jsou vepsána do památníku v synagoze. Projekce více než šedesáti snímků na průčelí domu je první částí modernizované expozice Pinkasovy synagogy. Na místo se vypravila Kateřina Havlíková.
Jen málokterý novinář zanechal tak výraznou stopu v novodobých českých dějinách jako Pavel Tigrid. A to i přesto, že velkou část života prožil v exilu. Je jedním z mála, u koho můžeme mluvit o skutečně promyšlené koncepci exilové práce. Za jeho první emigrací stojí i židovský původ. Více se dozvíte od Jany Slavíkové.
Po návratu do Československa byl Pavel Tigrid ministrem kultury ve vládě Václava Klause a měl rozhodující podíl na odstátnění Židovského muzea před 23 lety. Tomu se bude věnovat Leo Pavlát.
Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.