Petr Arenberger: Kapavka se ze zákona hlásit musí, ale HIV jen se souhlasem pacienta
Prospěje naší kůži odpočinek od sluníčka přes zimu? A jak jsme na tom s výskytem pohlavních chorob, o kterých se v posledních letech skoro nemluví?
Dermatovenerolog Petr Arenberger potvrzuje, že veřejnost doporučení kožních lékařů ohledně ochrany kůže respektuje zhruba ve 30 procentech. „Lidé, co se dobře opalují, mají pocit, že můžou chodit bez fotoprotekce. Takže kůže těchto lidí si opravdu odpočine. Kromě obličeje, ten trpí velmi – nejen zimním sluncem, ale i větrem, mrazem. Hodně ji to vysušuje. Ženy mají kůži náchylnější.“
S úbytkem slunečních paprsků může souviset i úbytek vitaminu D v těle, ale není to pravidlo. „Všechny vitaminy bychom měli mít v určité rovnováze. Vitamin D je rozpustný v tucích, proto se v těle drží déle, ale záleží na věku. V 60 letech už ani intenzivní opalování nemusí vyrobit dostatek vitaminu D. Jak na tom jste, se zjistí z krve.“
Melanomu stále přibývá
Z kožních projevů je největším strašákem kožní melanom. „Ačkoli už dvacet let děláme informační kampaně, stále přibývají. Je to samozřejmě dané i tím, že populace se dožívá mnohem vyššího věku. Ale v Česku je zhoubných kožních nádorů u člověka nejvíce ze všech nádorů, které v ČR máme. To znamená něco mezi čtvrtinou až třetinou všech zhoubných nádorů. Zhruba 90 procent z nich nás většinou nezahubí, takže nemetastázují, ale nelze je podceňovat,“ varuje dermatolog.
S Arenbergerem nejen o medicíně
Petr Arenberger pro Český rozhlas natáčí podcasty S Arenbergerem nejen o medicíně, kam zve své kolegy napříč medicínskými obory. Přibližuje medicínská témata vědecko-populárním způsobem. „Naším cílem je zábavnou formou zvýšit zdravotní gramotnost a informovat veřejnost o tom, co je v medicíně nového.“
Některé pohlavní choroby se hlásit musí
Další specializací profesora Arenbergera je venerologie, tedy léčba a prevence pohlavních chorob, o kterých se v posledních letech téměř nemluví. „Už je jich méně, to je pravda, ale je to tím, že už existují účinná antibiotika, která hodně těchto nemocí léčí. Hodně chorob se také bagatelizuje. Patří sem 30 chorob, ale zákonem jich je daných pět, které se musí hlásit. Paradoxně do toho nepatří HIV infekce, a to z toho důvodu, že to neprošlo přes lidská práva. Takže kapavka se hlásit musí, ale HIV ne, nebo jen se souhlasem pacienta.“
Pohlavní choroby jsou citlivé téma a kolikrát se pacienti nechtějí ani přiznat, kde se nakazili. „Pacient si většinou nevzpomene nebo řekne, že byl na toaletě nebo si na dotyčnou osobu nepamatuje. Pokud jde například o tu kapavku, tak my ze zákona musíme provádět depistáž a hlásit nakažené policii. Musíme dotyčnou osobu kontaktovat, aby nemoc nešířila dál.“
Co se děje s vlasem, který šediví a může pomoct mezoterapie vlasů? Co způsobuje nadměrné množství vitaminu D? Kontroluje si jako dermatolog poctivě svoje znaménka? Dozvíte se v rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.