Pod Kunětickou horou se ukrývá voňavá pohádková říše. Jmenuje se Království perníku
Království perníku v Rábech nedaleko Pardubic je největší expozicí svého druhu v Česku. O perníku se tam dozvíte skoro všechno, hlavně o tom pardubickém. Bývalému loveckému zámečku na úpatí Kunětické hory se také říká Perníková chaloupka. Uvnitř si ale děti připomenou i jiné pohádky.
Lovecký zámeček si nechal postavit baron Richard Drasche z Wartinbergu, který v roce 1881 koupil pozemky na Kunětické hoře, včetně zříceniny hradu. Zámeček vybudoval podle projektu architekta Františka Schmoranze ml. během jednoho roku, a to hlavně jako reprezentativní sídlo pro hosty, kteří se často účastnili parforsních honů.
Zámeček v minulosti sloužil k bydlení, jako penzion, ale také jako ústav sociální péče. V roce 2003 se zdevastovaný objekt proměnil v pohádkovou Perníkovou chaloupku s muzeem. Prohlídková trasa vede několika místnostmi a sály. Na své si tam přijdou děti i dospělí, protože prohlídky jsou přizpůsobené věku návštěvníků. Děti vede příběh o perníkové chaloupce, dospělí se zase mohou ponořit do historie perníkářského řemesla.
V expozici Království perníku uvidíte přes tisíc perníků z celého Česka. Ve vitrínách jsou seřazené nejen podle témat, ale také techniky zdobení. Většinou se jedná o vítězné práce z různých cukrářských soutěží. Jsou to jak perníky vytlačované z historických i novodobých forem, ale také perníky z volné ruky. Dvorními perníkáři Království pod Kunětickou horou jsou hlavně mistři perníkářského řemesla z Pardubic, Jarmila Janurová a Pavel Janoš.
Perníky peče ježibaba
V perníkovém království můžete sledovat i vlastní výrobu perníku, a to v „kuchyni ježibaby“. Při speciálních akcích si můžete sami zkusit těsto natlačit do perníkové formy. Těch jsou v muzeu stovky. Vytvořili je převážně řezbáři z Hořic, Aleš Vostřez a Oldřich Kvapil, který za svou dlouholetou řezbářskou práci obdržel v roce 2003 titul Nositel lidové tradice.
Císařský kočár je největší dřevěná forma na perník, kterou můžete v muzeu vidět. Aleš Vostřez ji vyřezal podle pohlednice z Vídně. Forma je dlouhá jeden metr a perníky z ní musely vznikat v pekárně ve velké peci. Jeden z kousků je skutečně hotovým uměleckým dílem, protože je kolorovaný a ozdobený do posledního detailu.
V loveckém zámečku vás čeká cesta tmavým lesem, návštěva nebe a kdo chce, může po skluzavce zamířit přímo do pohádkového pekla. V Perníkové chaloupce funguje také občerstvení. Návštěvu Království perníku si můžete prodloužit procházkou po pohádkové stezce parkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.