Poděbradské jezero u Olomouce je krásným přírodním koupalištěm. V zimě tam můžete zajít do bani
Nedaleko Olomouce, v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, najdete přírodní koupaliště Poděbrady. Vzniklo v důsledku těžby štěrkopísků a patří k nejvyhledávanějším místům v oblasti. Nejen pro svou čistou vodu, ale také pro okolní přírodu. Návštěvníci tu mají k dispozici celoročně fungující restauraci s prostornou terasou, ze které je krásný výhled na jezero. Na podzim a v zimních měsících mohou navíc vyzkoušet i baňu, kterou tu provozují, tedy druh sauny.
„Poděbradská baňa láká hlavně proto, že se nachází v přírodě, to je její největší výhoda,“ je přesvědčený jeden z provozních Josef Polzer. Baňa vznikla v prostorách loděnice, která je schovaná pod restaurací s terasou, a celá je vyrobená ze dřeva. Dá se složit a rozložit. Má tak dvojí využití. V létě funguje jako půjčovna lodí a paddleboardů a v zimě jako místo, kde se pořádně prohřejete.
Baňa se liší od finské sauny hlavně tím, že je v ní nižší teplota a vyšší vlhkost. Tělo se tak prohřívá postupně. „Návštěvníci v ní u nás mají k dispozici vědro s vodou, kterou polévají kameny, čímž si zvyšují pocitovou teplotu,“ říká Josef Polzer. Zdravotní účinky jsou stejné jako u finské sauny, tělo se zbavuje škodlivin, posiluje se oběhová soustava a zlepšuje imunita.
Zout se musíte už v předsíňce s lavicí a boxy, do kterých si odložíte svršky, a pokračujete přes posuvné dveře do odpočívárny. V ní stojí křesílka, na zdi visí poličky, hodiny, nezbytný teploměr a také tak zvaná Poděbradská osma, která zahrnuje osm důležitých pravidel. „Je to návod, jak by v bani mělo všechno probíhat,“ upřesňuje tamní provozní. Po prohřívací fázi se návštěvníci chodí zchladit do jezera, využít mohou i ze dřeva vyrobené molo se žebříkem.
Poděbradská baňa je koncipovaná jako soukromá pro šest osob v komfortní verzi, maximální kapacita je osm osob. „Chodíme sem, máme to blízko a líbí se nám to prostředí tady. Je to zdravé, příjemné a je to zábava. Nabijí to energií a je to v sychravém počasí znát na zdraví,“ shodují se tři mladí muži, kteří baňu pravidelně navštěvují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka