Pohádkový les v Bílině na Teplicku milují děti i dospělí. Potkáte v něm nejen postavy z večerníčků

Pohádkovým lesem nás provedl František Weigl ze spolku Pohádkový les Bílina
Lesy v okolí Bíliny na Teplicku v Ústeckém kraji učarovaly místnímu občanovi Jaroslavu Sekyrovi natolik, že se rozhodl svůj koníček, vyřezávání ze dřeva, propojit se svým snem vybudovat pohádkový les. Stalo se tak v roce 1974, kdy vdechl život prvním postavičkám. V průběhu dalších let vytvořil a sám v lese nedaleko sídliště Za Chlumem umístil přibližně 130 pohádkových a filmových postav.
Na jeho práci pak navázal spolek Pohádkový les Bílina. Později vznikly v lese ještě i další atrakce, mezi které neodmyslitelně patří bludiště, opičí dráha a dětmi v minulosti tolik oblíbený slon. Časem na pohádkový les navázala i naučná stezka dějin, která prodloužila krásnou procházku až do zámecké zahrady.
K založení spolku Pohádkový les Bílina došlo v roce 2018 na základě myšlenky menší skupiny lidí, která s pomocí partnerů revitalizovala pohádkový les, který je již po několik desetiletí součástí odpočinkových zón ve městě.
V pohádkovém lese najdete dnes kolem sto čtyřiceti postav od řezbářů z celé republiky. Jsou to postavy z pohádek, večerníčků, ale třeba i ze zvířecí říše. Mnohdy v životní nebo dokonce i nadživotní velikosti. Pohádkový les je vybavený také naučnými tabulemi se zajímavostmi o životě zvířat a rostlin. Jsou tu i odpočinková místa a ohniště.
V lese pochopitelně nechybí ani hřiště pro děti s velkým mamutem, který slouží jako klouzačka. A dalším pozoruhodným místem je velký dřevěný fotorám ve tvaru srdce, skrz který si můžete užít jedinečný pohled na jedinečnou bílinskou horu Bořeň.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.