Prádlo a krajky po babičce chtějí správnou péči
Máte doma po babičce či dokonce po prababičce opravdu staré a jemné prádlo? Dnes mám pro vás pár tipů, jak o ně pečovat.
V osolené vodě se výborně vypere černé sukno a černá vlna. Odvar čaje použijte pro praní černého hedvábí. Chcete-li dosáhnout původního lesku černých krajek, vyperte je v oslazené černé kávě.
Pokud máte opravdu choulostivé krajky nebo tyl, neperte je. Stačí je vložit mezi dva vlhké ručníky a přežehlit. Špína a prach se tak jednoduše vsáknou.
Bílé krajky ponořte po vyprání do mléka a za vlhka vyžehlete. Zpevní a budou krásně bílé. A ještě doporučení pro údržbu velmi křehkých krajek, které se praním lámou. Vložte je do mouky a mnohonásobně obracejte. Vyčistí se i bez praní. Naše babičky zkrátka věděly jak na to.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.