Přemysl II. Otakar je známý jako král železný a zlatý. Tato přízviska označovala jeho vojenskou moc a bohatství

Na svět přišel roku 1233 a jako druhorozený syn Václava I. se neměl stát králem. Ale po smrti staršího bratra z něj byl rázem následník trůnu.

Proti otci zosnoval neúspěšnou rebelii a později se stal ústřední postavou boje o rakouské dědictví. Tam právě vymřeli po meči Babenberkové, Přemysl si tedy vzal o 30 let starší vévodkyni Markétu.

Musel se ale vypořádat s nároky uherského krále Bély IV. Vítězství nad jeho vojskem v bitvě u Kressenbrunnu bylo jeho největším úspěchem. Těžko mohl tušit, že pád a smrt přijde o 18 let později jen o 30 kilometrů dále, na Moravském poli.

Přemysl nebývale rozšířil své državy, v jednom momentu sahaly až k Jadranu. Za jeho vlády byla založena mnohá města a hrady, v Kutné hoře bylo nalezeno stříbro.

Jeho moc však byla trnem v oku mnohým a při císařské volbě upřednostnili Rudolfa Habsburského. Zájmy cizích vladařů i odboj domácí šlechty nakonec roku 1278 vyústily v bitvu na Moravském poli, kde král Přemysl II. Otakar přišel za dramatických okolností o život.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.