Při nákupu magnólií myslete na to, že dorůstají obřích rozměrů

13. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Magnólie

Odolat v jarních měsících magnóliím je velmi obtížné. Jejich impozantní květy nás často doženou do zahradních center a přinutí k jejich koupi. V malém květináči si tak domu doneseme rostlinku, která časem doroste do obřích rozměrů. A tento fakt je potřeba mít na paměti. Nehodí se do každé zahrady a navíc vyžaduje speciální podmínky k pěstování.

Stanoviště pro magnolii musíme vybírat velmi zodpovědně. Je citlivá na zimní průvan a těžkou, mokrou půdu. Potřebuje půdu propustnou, s vysokým obsahem humusu, mírně kyselou a hlubokou. Potřebuje prosluněné stanoviště, snese malý polostín, nebo loudavý stín, ale většinu dne na ní musí svítit slunce.

Jak magnólii přesadit a řezat

Magnólie je citlivá na přesazování. Kvůli dužnatým kořenům, které zabírají velkou plochu, je přesazování zejména starších rostlin rizikové.

Ideální je magnólii neřezat, v případě nutnosti seřízneme překážející nebo konkurenční větev, ale jinak do ní nezasazujeme a v žádném případě nezmlazujeme.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...