Prvním lyžařem a vášnivým průkopníkem lyžování u nás byl Josef Rössler-Ořovský. Díky omylu Norů

Prvním lyžařem a vášnivým průkopníkem lyžování u nás byl Josef Rössler-Ořovský, jeden z nejvýznamnějších mužů v historii českého sportu. Skvěle ovládal řadu sportovních disciplín.

Se svými spolužáky založil Bruslařský klub, pro nějž v roce 1887 objednal z Kristiánie, tedy dnešního Osla, dva páry bruslí. Norové si však „Bruslar ski klub“ přeložili po svém a místo bruslí poslali lyže.

Jakmile „prkýnka“ dorazila do Prahy, okamžitě je začal se svým bratrem zkoušet na dvoře rodinného domu za velké pozornosti členů rodiny. V nočních hodinách, aby nebudili rozruch, se spouštěli na lyžích od zbořené Koňské brány zasněženým Václavským náměstím.

Josef Rössler-Ořovský s přáteli na lyžích

Lyžařský sport se tak rodil ve středu Prahy a Rössler se obětavě pustil do lyžařské osvěty. Pořádal výlety do okolí a závody v běhu v pražské Stromovce. Působil jako první lyžařský instruktor a v roce 1903 založil Svaz lyžařů v Království českém, vůbec první lyžařský svaz na světě. Byl také vášnivým filatelistou, vynikajícím diplomatem, hovořil několika jazyky.

Spolu s Jiřím Guthem-Jarkovským se zasloužil o to, že se čeští sportovci zúčastnili olympijských her ve Stockholmu v roce 1912 jako samostatná výprava ještě před vznikem Československé republiky.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...