Ředitel chebského gymnázia Jaroslav Kočvara získal prestižní vědeckou cenu

30. květen 2024

Ředitel Gymnázia Cheb Jaroslav Kočvara se stal držitelem prestižní Ceny Učené společnosti České republiky pro pedagogy pro rok 2024. Toto významné ocenění převzal v prostorách 20. května Císařského sálu Karolina v Praze.

Cena je udělována za zásluhy o rozvoj vědy a za podporu zájmu o vědu a výzkum na základních a středních školách. Učená společnost České republiky pravidelně oceňuje osobnosti, které přispěly k rozvoji vědy a vzdělávání.

Letošní cenu předal předseda Učené společnosti Libor Grubhoffler. V minulosti tuto cenu z Gymnázia Cheb obdržel také Miroslav Stulák, manažer školy a organizátor dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR.

Jaroslav Kočvara po maturitě v roce 1974 studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studií nastoupil jako odborný referent na Hvězdárně a planetáriu hlavního města Prahy, kde vedl astronomické a fyzikální kroužky a kurzy pro mládež. Po vojenské službě působil na Astronomickém ústavu Československé akademie věd v Ondřejově.

V roce 1983 získal doktorát přírodních věd na Karlově univerzitě. Za své aktivity v oblasti vzdělávání obdržel Kočvara několik ocenění, včetně ocenění starosty města Chebu v letech 2015 a 2017. V roce 2023 převzal z rukou hejtmana Karlovarského kraje ocenění Osobnost Karlovarského kraje. Je také iniciátorem každoroční přehlídky „Věda před radnicí“, jejímž cílem je popularizace vědy mezi žáky a veřejností.

Pod vedením Jaroslava Kočvary se na Gymnáziu Cheb podařilo vytvořit rozsáhlou sbírku interaktivních exponátů, které tvoří školní Science Center. Tato přehlídka představuje vědu pomocí zábavných experimentů z fyziky, chemie, biologie a dalších oborů.

autoři: Tereza Švecová , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.