Revoluci v osvětlení znamenalo objevení svítiplynu. Jeho měkké světlo si dodnes můžete užít na Královské cestě
Po celá tisíciletí se lidská obydlí se západem slunce nořila do tmy. Jediným zdrojem světla byly ohňové louče a pochodně. Následovaly olejové lampy využívané ve starověkém Římě. Číňané zase k osvětlení domů a ulic používali zemní plyn. Pravou revoluci však znamenalo objevení uměle vyráběného svítiplynu.
První plynové lampy se na našem území objevily v Praze 15. září roku 1847 v okolí Staroměstského náměstí. Spuštění provázel velký zájem veřejnosti. Časopis Květy o nasvícené části Koňského trhu napsal: „Obzvláště pěkný dojem budilo.“
Konstrukce jednotlivých lamp se často lišila a jejich design často vytvářeli přední architekti své doby. Lampy se zpočátku zažíhaly zapalovačem umístěným na tyči, později se stal součástí malý hořák, který byl stále v provozu a ostatní hořáky zapálil po otevření ventilu.
Počátkem 20. století začala plyn vytlačovat elektřina a roku 1985 provoz plynových lamp v Praze skončil. Ovšem ne navždy. Od roku 2002 začaly opět fungovat v historickém jádru města a dnes jejich měkké světlo ozařuje například celou Královskou cestu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.