Řezané květiny i pokojovky. Babské rady přináší tipy, jak se o ně starat

15. květen 2023

„Láska je jako květina – nepečuješ o ni a ona uvadne.“ Doporučuje se nedávat kytice blízko mísy s čerstvým ovocem. I to ovlivňuje, jak dlouho květiny vydrží svěží.

Řezané květiny vám ve váze vydrží déle čerstvé, pokud do vázy nalijte asi 1 litr vlažné vody, přidáte 3 lžičky cukru a 2 lžíce octa, dobře promícháte a vložíte květiny. Cukr bude živit stonky, zatímco ocet zastaví tvorbu bakterií.

Pokud máte v oblibě pokojové rostliny, ale ne každé se daří a chřadne, vyzkoušejte radu našich babiček – zápalky zapíchnuté do květináče hlavičkou dolů. Hlavičky zápalek totiž obsahují fosfor a síru. Tyto minerální látky se tak budou ze zápalek postupně uvolňovat do substrátu, ubydou parazité a houbové choroby, které sužují rostlinu a často ani nejsou viditelné pouhým okem. Pomocí zápalek omezíte také výskyt drobných poletujících mušek, které se kolem pokojové rostliny objevují zvlášť v zimním období.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová