Rohačky, rejdovačky a vlčky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Sáňky se objevily v Krkonoších s lidmi, kteří přicházeli z alpských zemí hory osidlovat. Podle historika z Krkonošského muzea Jana Luštince se rohačky používaly na stahování sena nebo dřeva z hřebenů hor, vlčky sloužily k převážení menších nákladů nebo dětí. 

Posledními výrobci archaických saní jsou Noskovi z Roprachtic v Podkrkonoší. Josef Nosek dostal od ministerstva kultury titul "nositel tradice lidového řemesla" a výroba ohýbaných saní se u Noskových dědí po meči už ve čtvrté generaci, dnes je vyrábějí otec Jan a syn Jan. Na to, jak se pradávné saně vyrábějí, se u nich v dílně byla podívat Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.